Konopnicka – w 180. rocznicę urodzin

Dokładnie 180 lat temu, 23 maja 1842 roku, w Suwałkach przy ulicy Petersburskiej 200 (dziś Kościuszki 31) przyszła na świat Maria Wasiłowska, znana obecnie jako Maria Konopnicka. Uważana za jedną z największych pisarek w rodzimej historii literatury, ta twórczyni wielu nowel oraz poematów znana jest między innymi z ogromnego wkładu w rozwój polskiej literatury dziecięcej oraz poezji patriotycznej.

W ramach uczczenia okrągłej rocznicy jej urodzin, decyzją sejmu RP obecny rok mija pod patronatem właśnie tej pisarki. Wiąże się to z serią wydarzeń towarzyszących organizowanych lub współorganizowanych przez Ossolineum. Już od dzisiaj na profilu Zakładu Narodowego im. Ossolińskich w Google Arts & Culture można oglądać wystawę online poświęconą tej postaci pt. Konopnicka więcej niż „Rota”. Google Arts & Culture to platforma stworzona w 2011 r., na której zbiory udostępnia ponad 2000 instytucji kultury z ponad 80 krajów. Jej celem jest umożliwienie zainteresowanym osobom oglądania eksponatów muzealnych z całego świata zdigitalizowanych i obecnych na platformie w postaci zdjęć w wysokiej rozdzielczości, filmów lub obiektów 3D. Wirtualne „wystawy” są już od jakiegoś czasu pokazywane przez szereg polskich instytucji, a dzisiaj dołącza do nich Ossolineum.

Natomiast zwolenników bardziej tradycyjnych form prezentowania zbiorów zapraszamy na wystawę plenerową (planszową) poświęconą tej postaci, która zostanie udostępniona do oglądania na dziedzińcu wewnętrznym Ossolineum 1 sierpnia bieżącego roku.

W Ossolineum niemal na każdym kroku natrafić można na twórczość Konopnickiej. W Dziale Czasopism znajdują się: egzemplarz „Przodownicy”, w którym pierwszy raz przedrukowano Rotę w 1908 roku, a także archiwalne numery czasopisma „Świt”, którego redaktorką części literackiej w latach 1874-76 była Konopnicka. Dział Rękopisów posiada bogatą kolekcję jej listów, w tym te wymieniane przez autorkę z Henrykiem Sienkiewiczem. W Muzeum Książąt Lubomirskich przy Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich obecne są zdjęcia portretowe Konopnickiej oraz wiele ujęć dworku w Żarnowcu, w którym pisarka pomieszkiwała przez ostatnie dwie dekady życia wraz z Marią Dulębianką. Wreszcie Czytelnia Główna oferuje dostęp do wielu wydań wierszy, noweli oraz utworów dla dzieci pióra Konopnickiej. Z tych ostatnich wymienić można pochodzące z 1925 roku wydanie Na jagody! z ilustracjami Elsy Beskow (sygn.: 171.212) czy wydanie O krasnoludkach i o sierotce Marysi z ilustracjami Jana Marcina Szancera (sygn.: 310.185). Wśród szczególnie cennych zbiorów (cymeliów) znajduje się natomiast egzemplarz drugiego wydania Kwiatów i poezji Maxymiliana Fajansa, w którym wśród chromolitografii jego autorstwa zamieszczono wiersze znanych polskich artystów, w tym właśnie Konopnickiej.

Opracowała Natalia Szumna (Dział Przechowywania i Udostępniania)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.