W bieżącym roku w Dziale Konserwacji zakończono prace konserwatorskie przy cennym i unikatowym roczniku „Kuriera Wileńskiego” z 1863 roku. Liczy on 452 karty w formacie 46 x 67 cm, z których większość stanowią składki, czyli arkusze papieru złożone na pół. Cały arkusz ma wymiary 67 x 92 cm, co daje powierzchnię 0,6 mkw, a jeśli policzyć obie jego strony mamy obszar 1,2 mkw. 226 takich powierzchni oczyszczono gumką, następnie wykąpano w wodzie i była to niebywale trudna operacja przy tak dużym formacie papieru gazetowego. W składkach uzupełniono ubytki, sklejono rozdarcia i podklejono grzbiety, a następnie na obie strony arkusza nałożono środek odkwaszająco-wzmacniający papier, i tak 226 razy. Jeśli zsumujemy wszystkie powierzchnie okazuje się, że konserwacji poddano prawie 280 mkw powierzchni papieru.
Prace wykonała Bogna Górniak, adiunkt konserwatorski.
- Jeden z arkuszy składających się na rocznik „Kuriera Wileńskiego”. Stan przed konserwacją. Widoczne zabrudzenie i przebarwienia na papierze oraz łata papierowa zasłaniająca część tekstu
- Jeden z arkuszy składających się na rocznik „Kuriera Wileńskiego”. Stan po konserwacji. Papier jest odświeżony i wzmocniony, a ubytki uzupełnione odpowiednio dobranym japońskim papierem długowłóknistym.
- Efekty oczyszczania papieru gumkami różnej twardości.
- Arkusze „Kuriera Wileńskiego” podczas kąpieli w wodzie.
- Po prawej stronie fotografii woda z zanieczyszczeniami wypłukanymi z papieru, po lewej czysta woda.