„Dla Dobra powszechnego, dla ugruntowania Wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej … niniejszą Konstytucję uchwalamy”
Ustawa Rządowa z dnia 3 maja 1791 r., popularnie zwana Konstytucją 3 Maja, ustanawiała podstawy całego ustroju państwa polskiego. W zbiorach ossolińskich przechowywany jest pierwodruk, czyli pierwsze wydanie Konstytucji. Jest nim urzędowy druk tekstu ustawy z formułą oblaty, tj. wpisu do akt grodzkich warszawskich, z 5 maja 1791 r.
Oblatowanie było dawniej oficjalnym ogłoszeniem decyzji przyjętych przez sejm, pełniąc podobną funkcję jak dzisiejsze zamieszczanie decyzji sejmu w dzienniku ustaw. Pierwodrukiem Konstytucji 3 Maja jest właśnie druk oblaty z 5 maja 1791 r. Ossoliński egzemplarz opatrzony został rękopiśmiennymi poprawkami.
Ogłoszeniu Konstytucji 3 Maja towarzyszyła szeroka popularyzacja jej idei – w ciągu roku od jej uchwalenia w Polsce pojawiło się 14 edycji ustawy w co najmniej 30 000 egzemplarzy oraz szereg wydawnictw towarzyszących, m.in. „Pieśń na dzień Trzeci Maja” Franciszka Karpińskiego. Ten niezwykle dziś rzadki jednokartkowy druk zawiera tekst pieśni napisany został w okresie euforii po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja i zyskał dużą popularność.
Powtarzając słowa poety: „Weźmy weselne szaty, dzień to Kraju święcony”, życzymy Państwu radosnego Dnia 3 Maja!
- Ustawa Rządowa. - [Warszawa: M. Gröll, ca 5 V 1791]. Sygn. XVIII-23087.
- Ustawa Rządowa. Prawo Uchwalone Dnia 3 Maia, Roku 1791. – Warszawa: P. Dufour, [po 28 VI 1791]. Sygn. XVIII-7660.
- Karpiński Franciszek, Piesn Na Dzien Trzeci Maia… – [Warszawa: Drukarnia Pijarów, 1791]. Sygn. XVIII-8148 adl.