Krzysztof Czyżewski gościem 92. Spotkania Ossolińskiego we Lwowie

Krzysztof Czyżewski

6 listopada 2019 r. w ramach Spotkań Ossolińskich we Lwowie w Bibliotece Stefanyka gościć będzie Krzystof Czyżewski –polski praktyk idei, pisarz reżyser i animator działań międzykulturowych, reżyser teatralny, wydawca.

Współtwórca i prezes Fundacji Pogranicze oraz dyrektor Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Wraz z zespołem Pogranicza, wyremontował dworek w Krasnogrudzie, niegdyś należący do rodziny Czesława Miłosza. W budynku tym w 2011 otworzył Międzynarodowe Centrum Dialogu.

Autor wielu publikacji, m.in.: Ścieżka pogranicza (2001), Linia powrotu (2008), Podręcznik dialogu. Zaufanie i tożsamość (2011), Miłosz – Dialog – Pogranicze (2013), Miłosz. Tkanka łączna (2014), Krasnogrudzki most. Niezbędnik budowniczego (2016), Małe centrum świata. Zapiski praktyka idei (2017).

Inicjator programów dialogu międzykulturowego w Europie Środkowej, na Bałkanach, Kaukazie, Azji Środkowej, Indonezji, Bhutanie, Afryce Północnej i innych pograniczach świata. Wykładowca wielu uniwersytetów w Europie i USA. Od 2015 roku jest profesorem Uniwersytetu Bolońskiego i Rutgers University.

W 2008 znalazł się w gronie osób nominowanych do tytułu Ambasadora Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego. Jest laureatem Nagrody im. Dana Davida (2014), a także Nagrody im. Ireny Sendlerowej (2015). W 2018 roku wraz z zespołem Ośrodka otrzymał Europejską Nagrodę Kultury Księżniczki Margriet.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.