Krzysztof Kieślowski – 25. rocznica śmierci

Nie mam wielkiego talentu filmowego. Miał go na przykład Orson Welles (…) − tak mówił o sobie polski reżyser Krzysztof Kieślowski, który za „wybitny twórczy wkład do kultury ruchomego obrazu” został uhonorowany członkostwem Brytyjskiego Instytutu Filmowego. Był też członkiem  Akademii Filmowej w USA.

Warto przypomnieć, że zanim się to stało, Kieślowski jako młody człowiek przez kilka miesięcy uczęszczał do szkoły pożarniczej we Wrocławiu. W Autobiografii wspominał ją tak: W szkole strażackiej nie dali mi specjalnie w kość, ale zrozumiałem jedno: że nie mogę robić różnych rzeczy, które są związane z regulaminem, z trąbką, z gwizdkiem. […] To wynika z indywidualizmu. Wcześniej, w latach 1951–1960,  mieszkał w Sokołowsku niedaleko Wałbrzycha, gdzie od kilku lat odbywa się Międzynarodowy Festiwal HOMMAGE A KIEŚLOWSKI.

13 marca 2021 roku mija 25 rocznica śmierci reżysera. Jest to wyjątkowa okazja, by zaprezentować materiały promujące jego filmy, zgromadzone w ossolińskich zbiorach dokumentów życia społecznego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.