W 1853 roku w Warszawie nakładem wydawnictwa S.H.Merzbacha ukazała się powieść historyczna Krzysztof Kolumb autorstwa Jamesa Fenimore’a Coopera. Powieść zawiera kilkadziesiąt rycin francuskiego ilustratora Charlesa Constanta Alberta Nicolasa, obrazujących postacie oraz wydarzenia opisane w książce. W powieści fakty mieszają się z fikcją, a głównym tematem utworu jest podróż Kolumba do Indii, zakończona odkryciem Nowego Świata.
James Fenimore Cooper – oficer marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych Ameryki – znany jest jako autor wielu niezwykle popularnych powieści przygodowo-awanturniczych osadzonych w epoce kolonialnej, jak choćby Szpieg, Pionierowie czy Ostatni Mohikanin. W późniejszych latach życia pisał teksty polityczne oraz społeczne dotyczące zarówno w Europy, jak i Ameryki. Istnieje hipoteza, że Adam Mickiewicz znał dzieła Coopera i że spotkał się z nim w 1830 r. w Rzymie, kiedy podróżował po Włoszech.
Egzemplarz przechowywany w Ossolineum ukazał się serii Skarbiec Arcydzieł Piśmienniczych Europy i opatrzony jest sygnaturą 47.976 [T. 1]. Wersję cyfrową publikacji można obejrzeć w DBC. Oryginał powieści przechowywany jest w bibliotece Uniwersytetu Wirginii.