W ramach cyklu tekstów Bibliotekarz w Podróży prezentujemy tekst dotyczący Księgarni Lello, która znajduje się w portugalskim Porto. Przybliżyć tę instytucję chcemy z dwóch powodów, po pierwsze uchodzi ona za jedną z najpiękniejszych księgarni na świecie, po drugie – związana jest z postacią Harry’ego Pottera. W jaki sposób wyjaśnimy w drugiej części tekstu, która ukaże się nieco później.
Księgarnia Lello, (Livraria Lello) została założona w 1906 roku przez braci: José i Antonia Lello. Zatrudniony przez nich słynny inżynier Francisco Xavier Esteves zaprojektował budynek przy Ruad as Carmelitas 144 i jego wnętrze. I tak księgarnia rozpoczęła swą działalność 13 stycznia 1906 roku. Przez wiele lat, które minęły od momentu jej otwarcia, kilkakrotnie zmieniała swą nazwę. Obecnie jest powszechnie znana jako Livraria Lello. Warto wspomnieć, że jako, jedna z najpiękniejszych księgarni na świecie, cieszy się wielką popularnością, a kolejka osób pragnących wejść do środka potrafi rozciągać się na wiele, wiele metrów bez względu na pogodę.
Zachwycająca swym nietuzinkowym wyglądem, zachowała się w niezmienionej formie mimo upływu wielu lat pełnych dramatycznych wydarzeń, jak chociażby dwie wojny światowe. Piętrowy budynek zbudowany jest na planie prostokąta, na zewnątrz widzimy elementy neogotyku oraz secesji, aby w środku zachwycić się stylem Art déco. Od zewnątrz, po obu stronach drzwi wejściowych, znajduje się szklana witryna, w której można obserwować rozmaite dekoracje. Już od progu witają nas znajdujące się pośrodku tory, którymi wcześniej poruszał się wózek transportujący książki. Wewnątrz budynku zaś centralne miejsce zajmują rozwidlające się, prowadzące na pierwsze piętro schody, pokryte czerwoną farbą imitującą sukno. Przepięknie rzeźbiona balustrada, w niektórych miejscach zwieńczona jest finezyjnymi kolumienkami. Centralne miejsce na suficie zajmuje witraż o wymiarach 8 × 3,5 metra z łacińską sentencją – Decus in Labore, a także monogramami właścicieli księgarni. Zdobienia ścian oraz sufitu wyglądają jak rzeźbione drewniane dekoracje, pomimo tego, iż tworzą je elementy gipsowe pokryte farbą. Ta pozornie drewniana, koronkowa struktura świetnie współgra ze szklanymi elementami. Na niewątpliwą uwagę zasługują, zachowane w doskonałym stanie, lampy, a także wyposażenie księgarni, o której działalności szerzej będzie można przeczytać w drugiej części tekstu. Wśród regałów, które sięgają od podłogi aż po sufit, znaleźć można zarówno przepiękne wydania literatury światowej, jak i rozmaite wydania przygód jednego z najsłynniejszych bohaterów literackich świata fantasy – Harry’ego Potter’a. Bardzo interesująca jest ekspozycja dotycząca Małego Księcia. Ciekawie aranżowana jest przestrzeń znajdująca się na tyłach budynku, na pierwszym piętrze. Jest to miejsce cyklicznych wystaw, poświęconych innym twórcom. Uwagę zwraca też zachowana, oryginalna kasa fiskalna.
(Opracowała Karolina Biniek z Działu Opracowania Nowych Druków Zwartych)