„Leczenie Domowe” – seria wydawnicza

W latach 1885-1903 nakładem M. Orgelbranda i K. Fischlera w Warszawie ukazywała się seria książeczek pt. Leczenie domowe. Było to 35 małych tomików popularyzujących domowe metody leczenia różnych przypadłości.

Seria ta powstała dzięki współpracy Józefa Starkmana, popularyzatora wiedzy medycznej oraz wydawcy Maurycego Orgelbranda. Starkman po praktykach w Wiedniu, Berlinie, Wrocławiu, Paryżu oraz na oddziale chirurgicznym w Szpitalu Ewangelickim w Warszawie, został lekarzem wojskowym w rosyjskim garnizonie warszawskim, gdzie nabawił się głuchoty. Wtedy też zaczął publikować prace popularnonaukowe z zakresu medycyny i higieny.

Poszczególne tomiki dotyczyły m.in. chorób serca (T. 16), nerwic („Choroby nerwowe. Przyczyny, zapobieganie i leczenie” [T. 8]), chorób płuc („Kaszel i choroby piersiowe” [T.1]), nerek („Choroby nerek i pęcherza”[T.5]) czy sposobom zapobiegania chorobom zakaźnym („Jak strzedz się chorób zaraźliwych?” [T. 10]). Był też poradnik dotyczący np. problemów z utrzymaniem wagi (T. 21) czy informator o rodzajach i skuteczności masaży oraz sposobach ich wykonywania (T. 4).

Większość z numerów tej serii, bo 28 woluminów znajduje się w zbiorach Ossolineum i ma wspólną sygnaturę 88.537.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.