„Legenda Tatr” Jacka Wdzięczaka

Tym razem z bogatego zbioru cymeliów Biblioteki Ossolińskiej chcielibyśmy zaprezentować interesujący przykład XXI-wiecznej książki artystycznej tzw. druku bibliofilskiego zatytułowanego “Legenda Tatr”.

Pozycja została wydana w łódzkim wydawnictwie Jacek Wdzięczak Press w 2003 roku i zgodnie z tym, co głosi dedykacja, pomysł jej powstania “urodził się w 25-lecie duchowego gazdowania Ojca Świętego Jana Pawła II na Watykanie”. Nakład całego wydania wynosił 99 numerowanych i odręcznie sygnowanych egzemplarzy (ossoliński nosi numer 58/99). Mecenasami książki zostali Jadwiga i Jacek Kirchof. Autorem opracowania graficznego jest Andrzej Marian Bartczak – pedagog, artysta, profesor zwyczajny na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi (prowadzi Pracownię Technik Drzeworytniczych).

Książka została wydana w formie harmonijki, która po rozłożeniu osiąga prawie cztery metry długości i przedstawia panoramę Tatr widzianą ze szczytu Gubałówki. Okładkę wykonano z lnianego płótna, na którym wyhaftowano parzenicę w kształcie serca. W ręcznie wytworzony papier z lnianej masy wklejono sześć ilustracji z albumów o Podhalu. Ilustracje wykonano techniką “frottage” – polega ona na odciskaniu faktury dowolnych przedmiotów na powierzchni papieru przez przyłożenie papieru do danej rzeczy i mocne pocieranie go ołówkiem. Widokom Podhala towarzyszą poezje tatrzańskie autorstwa Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Jana Kasprowicza i ks. Józefa Tischnera. Wyboru wierszy dokonał Jan Fudala (1951-2008) – malarz i poeta związany z Gorcami, działacz kulturalny, dyrektor Muzeum im. Orkana w Rabce.  Na odwrocie w papier wtłoczono igliwie kosodrzewiny, smreka i trawy pochodzących z Rusinowej Polany.

“Legenda Tatr” stanowi pierwszą część planowanego tzw. pięcioksięgu tatrzańskiego. Po niej ukazać się miały : „Muzyka gór”, „Album Tatrzański”, „O sposobie podhalańskim” i „Zielnik tatrzański”.

Książki, które powstały w wydawnictwie Jacka Wdzięczaka noszą miano artystycznych i trafiły głównie w ręce kolekcjonerów.

Opracowała: Żaklina Szynkiewicz (Dział Przechowywania i Udostępniania)
Wszystkie ilustracje pochodzą z:
“Legenda Tatr”, Jacek Wdzięczak Press, 2003.
Cymelia: sygn. 624.132

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.