W listopadzie zapraszamy do Ossolineum wszystkich, którzy cenią sobie bliski kontakt z historią i polską kulturą. Rodzinom proponujemy spotkanie z dawnymi legendami i ich graficznymi przedstawieniami. Rodzice przypomną sobie historie poznane w dzieciństwie, a najmłodsi będą mieli okazję poznać fascynujący świat dawnej ilustracji. Bohaterem warsztatów będzie… drzeworyt! Dorosłych miłośników malarstwa barokowego i słynnego Willmanna zapraszamy na wykład popularyzatorski, a tych, którzy chcą spróbować swych sił w trudnej sztuce introligatorstwa, czekają warsztaty artystyczne dla dorosłych. W listopadzie dwukrotnie też spotkamy się z publikacjami Wydawnictwa Ossolineum.
Zapraszamy!
Szczegółowy harmonogram wydarzeń:
3 listopada 2018 (sobota), godz. 17.00
Twarze Pana Cogito. Herbert w BN-ce
W Roku Zbigniewa Herberta, dwadzieścia lat po jego śmierci, w serii Biblioteka Narodowa (Wydawnictwo Ossolineum) ukazał się Wybór poezji autora Struny światła. Wstęp i opracowanie Małgorzaty Mikołajczak ukazują niezwykłe bogactwo tematów podejmowanych przez poetę, opisują najważniejsze wątki jego twórczości i różne – często mało znane – oblicza Herberta.
Goście: Małgorzata Mikołajczak, Jerzy Borowczyk
Prowadzenie: Dariusz Sośnicki
Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6
Wstęp wolny
Spotkanie odbywa się w ramach II Festiwalu Tradycji Literackich
8 listopada 2018 (czwartek), godz. 17.00
Walka na falach eteru. Intelektualiści przeciw reżimowi
Polska sekcja RWE rozpoczęła emisję w 1950 roku. Od roku 1952, przez dwadzieścia trzy lata, kierował nią Jan Nowak-Jeziorański. Zespół Rozgłośni musiał mierzyć się m.in. z kampanią zniesławiającą oraz zagłuszaniem programu w PRL, a także z amerykańską polityką wobec Polski: zmienną, często sprawiającą wrażenie bardziej zestawu haseł niż spójnego planu. Mimo to liczba słuchaczy stale rosła. Pierwszy tom Dokumentów i materiałów do dziejów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa przedstawia wszystkie najważniejsze aspekty fenomenu RWE – okoliczności polityczne, cele i metody, poglądy zespołu oraz ograniczenia. Książka zawiera m.in. nieznane szerzej dokumenty z postulatami strony amerykańskiej, które obrazują determinację Nowaka świadomego skali możliwości i zadań Radia.
Kontekst dla spotkania stworzy niedawna premiera Wydawnictwa Ossolineum – Niemieccy słuchacze! Przemówienia radiowe z lat 1940-1945 Thomasa Manna
Goście: Rafał Habielski, Andrzej Skrendo
Prowadzenie: Renata Łukaszewska
Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6
Wstęp wolny
8 listopada 2018 (czwartek), godz. 18.00
Tajemnice barokowych obrazów – zakon krzyżowców i Johann Christoph Lischka
Spotkanie z Johannem Christophem Lischką – pasierbem i uczniem słynnego Willmanna. Podążając szlakiem mistrza, odbędziemy podróż po Włoszech i odkryjemy jego inspiracje. Uchylimy rąbka tajemnicy warsztatu malarza blisko związanego z Zakonem Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą. Poznamy dzieje niedawno odkrytego obrazu namalowanego przez artystę dla praskiego klasztoru tego zgromadzenia. Zagłębimy się także w fascynującą interpretację „obrazu ukrytego w obrazie” na portrecie Wielkiego Mistrza Zakonu. Atmosferę zbuduje nam miejsce spotkania – refektarz dawnej wrocławskiej siedziby Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą – dziś Ossolineum.
Wykład popularyzatorski
Wykład: dr Emilia Kłoda (Dział Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich)
Cykl: Z Ossolińskiej kolekcji. Tajemnice i odkrycia
Refektarz Ossolineum, ul. Szewska 37
Wstęp wolny
10 listopada 2018 (sobota), godz. 16.00
Wzory i struktura. Warsztaty introligatorskie
Warsztaty artystyczne dla dorosłych
Prowadzenie: Kinga Łaska
Refektarz Ossolineum, ul. Szewska 37 (gmach główny)
Wstęp bezpłatny, zapisy za pośrednictwem FORMULARZA REZERWACJI
11 listopada 2018 (niedziela), godz. 12.00
Polskie legendy w drewnie wycięte
Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 7-12 lat
Cykl: Rodzinna Pracownia Ilustracji
Prowadzenie: Aldona Mikucka
Refektarz Ossolineum, ul. Szewska 37 (gmach główny)
Wstęp bezpłatny, zapisy za pośrednictwem FORMULARZA REZERWACJI
______________