Oferta specjalna – lekcje na wystawie czasowej „Łukaszowcy. Nowy Jork ‘39”
Zapraszamy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do wzięcia udziału w bezpłatnych lekcjach związanych z wystawą czasową „Łukaszowcy. Nowy Jork ‘39”.
Lekcje dostępne od 5 do 26 maja, realizowane we wtorki, środy i piątki w gmachu głównym Ossolineum (ul. Szewska 37)
- czas trwania: ok. 75 min
- lekcja bezpłatna
Obowiązują zapisy poprzez formularz rezerwacji.
Nie tylko Matejko – historia w obrazach Łukaszowców
-> Uczniowie klas IV–VIII szkół podstawowych
W jaki sposób można pokazywać historię i upowszechniać wiedzę o najważniejszych wydarzeniach? Spotkanie wokół obrazów autorstwa malarzy z Bractwa św. Łukasza, zaprezentowanych w 1939 r. na Wystawie Światowej w Nowym Jorku będzie niecodzienną okazją, by zastanowić się nad odpowiedzią na to pytanie. Dowiemy się co przesądza o wyjątkowości tych dzieł, a rozgrywka w historyczną grę planszową „Piast” pozwoli na utrwalenie wiedzy o najistotniejszych w dziejach Polski wydarzeniach historycznych.
Podczas zajęć uczniowie:
- poznają różne sposoby prezentacji i upamiętniania dziejów;
- zobaczą wystawę wyjątkowych obrazów autorstwa malarzy Bractwa św. Łukasza i poznają ich historię;
- za pomocą przedstawień w sztuce utrwalą wiedzę o najważniejszych wydarzeniach historycznych w Polsce;
- wezmą udział w rozgrywce w historyczną grę planszową „Piast – rzut kostką przez polskie dzieje”;
Podstawa programowa: uczeń rozróżnia gatunki i tematykę dzieł w sztukach plastycznych (portret, autoportret, pejzaż, martwa natura, sceny: rodzajowa, religijna, mitologiczna, historyczna i batalistyczna); niektóre z tych gatunków odnajduje w grafice i rzeźbie; wymienia, rozpoznaje i charakteryzuje najważniejsze obiekty kultury wizualnej w Polsce, wskazuje ich twórców; umieszcza procesy, zjawiska i fakty historyczne w czasie oraz porządkuje je i ustala związki przyczynowo-skutkowe.
Ze sztuką przez dzieje. Historia w malarstwie Łukaszowców zapisana
->Uczniowie szkół ponadpodstawowych
Które wydarzenia z polskiej historii mogłyby stanowić wizytówkę kraju wartą pokazania międzynarodowej publiczności? Namalowany grupowo przez 11 artystów z Bractwa św. Łukasza cykl obrazów miał w 1939 r. na Wystawie Światowej w Nowym Jorku zaprezentować na szeroką skalę wkład Polski w rozwój cywilizacji europejskiej. Po 83 latach dzieła powróciły do kraju. Wrocławska prezentacja tych niezwykłych obrazów stanie się punktem wyjścia do rozmowy na temat najistotniejszych wydarzeń historycznych w Polsce, a poprzez ciekawe zadania uczniowie utrwalą wiedzę historyczną.
podczas zajęć uczniowie:
- zobaczą wystawę wyjątkowych obrazów, stworzonych na nowojorską Wystawę Światową w 1939 r. i poznają ich niezwykłą historię;
- rozpoznają pokazane na obrazach najistotniejsze wydarzenia dziejowe w Polsce;
- rozwiążą zadania pozwalające utrwalić wiedzę historyczną;
- wezmą udział w rozgrywce w historyczną grę planszową „Piast – rzut kostką przez polskie dzieje”;
Podstawa programowa: uczeń porządkuje i synchronizuje wydarzenia z historii powszechnej oraz dziejów ojczystych; analizuje wydarzenia, zjawiska i procesy historyczne w kontekście epok i dostrzega zależności pomiędzy różnymi dziedzinami życia społecznego; ugruntowuje potrzebę poznawania przeszłości dla rozumienia współczesnych mechanizmów społecznych i kulturowych.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji zadania: Łukaszowcy w Ossolineum. Wrocławska prezentacja odzyskanych przez Polskę dzieł artystów Bractwa św. Łukasza.
Patronat medialny: TVP Historia, Radio Wrocław, Radio Wrocław Kultura, Radio RAM