Szczegółowy harmonogram wydarzeń:
9 maja 2019 (czwartek), godz. 18.00
Damy i ryciny u progu XIX stulecia
Wykład otwarty
Cykl: Z ossolińskiej kolekcji. Tajemnice i odkrycia
Ryciny spotykane na kartach starych książek to małe dzieła sztuki – pełne powabu i czaru dawnych lat, misterne jak koronki prababek. Przywołują niegdysiejsze uniesienia i lęki, dziś już przebrzmiałe jak stracony na wieki zapach dawnych perfum. Ryciny stworzone przez artystki XIX wieku, często niezwykle utalentowane amatorki, to nieznana część polskiej twórczości ilustratorskiej.
Wykład: Małgorzata Mikuła, Dział Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich ZNiO
Refektarz, ul. Szewska 37 (gmach główny Ossolineum)
Wstęp wolny
11 maja 2019 (sobota), godz. 16.00
Światło i barwa. Warsztaty robienia witrażu
Cykl: Warsztaty artystyczne dla dorosłych
Witraż – szklane barwne kompozycje, których piękno wydobywa światło. Na przestrzeni wieków przeżywał okresy świetności i zapomnienia. W XIX wieku, dzięki technice taśmy miedzianej Louisa Comforta Tiffany’ego, otrzymały nowe życie. Podczas witrażowych warsztatów zobaczymy, jak zamienić kawałki kolorowego szkła w oryginalne ozdoby. Nauczymy się posługiwać nożem z diamentowym kółkiem, poznamy zasady pracy ze szkłem i owijania go w taśmę miedzianą, a na koniec lutowania oraz wykańczania prac.
Prowadzenie: Kinga Łaska, Dział Edukacji ZNiO
Udział w warsztatach bezpłatny, liczba miejsc ograniczona – BRAK MIEJSC
12 maja 2019 (niedziela), godz. 12.00
Hejże kozły, nurki, zwroty, figle, psoty – o bajkach Aleksandra Fredry!
Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 7-12 lat
Cykl: Rodzinna Pracownia Ilustracji
Co wspólnego z Ossolineum mają Paweł i Gaweł czy kąpiąca się małpa? Obydwa wierszyki autorstwa Aleksandra Fredry znajdują się w ossolińskich zbiorach nie tylko jako bajki wydrukowane, ale także jako rękopisy (napisane własnoręcznie przez poetę!). W czasie spotkania będziemy więc mogli przekonać się na własne oczy, czy ich autor miał ładne pismo, a także w jak różny sposób można zilustrować ten sam krótki wierszyk. Sami również będziemy mogli spróbować swych sił w ilustratorskim fachu.
Prowadzenie: Aldona Mikucka | Dział Edukacji ZNiO
Refektarz, ul. Szewska 37 (gmach główny Ossolineum)
Wstęp bezpłatny, zapisy wyłącznie za pośrednictwem FORMULARZA REZERWACJI
14 maja 2019 (wtorek), godz. 12.00
Józef Maksymilian Ossoliński jako mecenas nauki i kolekcjoner
Cykl: Ossolińskie spotkania z kulturą
Pasja kolekcjonerska Józefa Ossolińskiego i jego umiłowanie historii uratowały od zguby wiele zabytków polskiego piśmiennictwa. Ponadto hrabia udostępnił publicznie swe zbiory, fundując we Lwowie Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Stanowiąca jego trzon Biblioteka była nie tylko warsztatem pracy dla dziejopisów, ale służyła też polskiej młodzieży studiującej na zniemczonym Uniwersytecie Lwowskim. Hrabia dokładał starań, by w trudnych czasach zaborów Lwów – stolica zaniedbanej kulturalnie i naukowo Galicji – stał się ośrodkiem nauki polskiej.
Prowadzenie: Teresa Sokół, Dział Edukacji ZNiO
Wstęp wolny
18 maja 2019 (sobota), godz. 17.00–23.00
Noc Muzeów
Aula im. prof. M. Gębarowicza, ul. Szewska 37 (gmach główny Ossolineum)
Wstęp wolny
22 maja 2019 (środa), godz. 11.30
„Sroczka kaszkę warzyła” i inne dziecięce wierszyki
Warsztaty dla dzieci w wieku 0-2 lata i ich opiekunów
Cykl: Brzdąc w Ossolineum
Bohaterką spotkania stanie się niezwykła książka wyszperana w ossolińskich zbiorach. Niezwykła jest z kilku powodów. Wydana została po raz pierwszy sto lat temu, zawiera rymowanki, którymi zabawiamy niemowlaki również współcześnie. Poza tym zilustrowała ją Zofia Stryjeńska! Brzdące w Ossolineum będą poznawać książkę Zofii Rogoszówny Sroczka kaszkę warzyła. Gadki dziecięce spisane z ust ludu i wspomnień dzieciństwa
wydaną po raz pierwszy w 1920 roku.
Prowadzenie: Monika Bronowicka / Aldona Mikucka, Dział Edukacji ZNiO
Aula im. prof. M. Gębarowicza
Udział w zajęciach bezpłatny, liczba miejsc ograniczona – BRAK MIEJSC
WYDARZENIE HISTORYCZNE ROKU 2018
Głosuj na wystawę „Litwo, Ojczyzno moja…” Adam Mickiewicz i jego poemat „Pan Tadeusz”
Wystawa „Litwo, Ojczyzno moja…” Adam Mickiewicz i jego poemat „Pan Tadeusz” zorganizowana przez Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Pałac Władców w Wilnie, Zamek Królewski na Wawelu, Instytut Adama Mickiewicza oraz Instytut Polski w Wilnie znalazła się w finale konkursu Wydarzenie Historyczne Roku 2018. Konkurs organizowany jest przez Muzeum Historii Polski.
Głosowanie na zwycięski projekt trwa do 15 maja 2019.