„Byłem jeńcem rosyjskim, eskortowanym jednym z pierwszych pociągów na Syberyę. Nigdy nie zapomnę przyjęcia rodaków w Lublinie. […] W kilka dni potem byliśmy już w Moskwie, przejechawszy historyczne miejscowości: Smoleńsk, Możajsk, Borodino. Dawna stolica carów nęciła mnię bardzo. Niestety tym razem zobaczyć jej nie mogłem, bo wieziono nas dalej przez Wołgę i Ural na Syberyę. W Omsku wsadzono nas na statek i zawieziono rzeką Irtysz do Semipałatyńska, gubernialnego miasta kozaczego okręgu, położonego na stepach kirgizkich. Tu przebyłem 10 miesięcy w obozie”. Tak wspominał początek zsyłki na Sybir Feliks Lachowicz. Syn szewca z Drohobycza, po ukończeniu pięciu klas gimnazjum,rozpoczął służbę w armii austriackiej. Zatrzymany na froncie karpackim w 1914 roku zesłany został na Sybir. Tam niespodziewanie zabłysła jego gwiazda utalentowanego malarza, rysownika i karykaturzysty.
Malarz, rysownik, więzień polityczny. Syberyjskie prace Feliksa Lachowicza – wystawę kilkudziesięciu prac prezentujących mało znaną i słabo opisaną 5. Dywizję Strzelców Syberyjskich sformowaną na wschodzie Rosji będzie można zobaczyć podczas Europejskich Dni Dziedzictwa w Ossolineum. O pracach Lachowicza i nim samym jako żołnierzu tej formacji opowie Beata Długajczyk, kustosz w Dziale Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.
Sale pod Kopułą, godz. 12.00 i 13.00
Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: zapisy@ossolineum.pl
- Feliks Lachowicz, akwarela, Dział Sztuki w Muzeum Książąt Lubomirskich ZNiO
- Feliks Lachowicz, karykatura, Dział Sztuki w Muzeum Książąt Lubomirskich ZNiO
- Feliks Lachowicz, rysunek, Dział Sztuki w Muzeum Książąt Lubomirskich ZNiO
Obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczynamy w Ossolineum już we wrześniu. Pierwszą okazją do tego będą Europejskie Dni Dziedzictwa, podczas których będzie można zobaczyć najciekawsze i najbardziej oryginalne zbiory nawiązujące do tamtych radosnych, ale i pełnych niepokoju dni. Klimat pierwszych chwil wolności przywołamy za pośrednictwem dawnych map i numizmatów, wśród których jedną z najciekawszych jest kwadratowa moneta z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. Wartość suwerenności Polski odkryjemy także w nawiązaniach historycznych – w rękopisach tworzonych „ku pokrzepieniu serc” dzieł Henryka Sienkiewicza, i w równoległych narracjach tożsamościowych prowadzonych np. w tajemniczym manuskrypcie Tory. Te i wiele innych atrakcji zaprezentujemy w sobotę, 8 września 2018 w gmachu głównym Ossolineum przy ul. Szewskiej 37.
Dodatkową atrakcję 8 września przygotowuje Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu, który w wyjątkowej scenerii ossolińskiego dziedzińca organizuje ogólnopolską akcję Narodowego Czytania Przedwiośnia Stefana Żeromskiego.
15 września 2018 prezentacje w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbędą się po raz pierwszy w budynku ZNiO przy ul. Sołtysowickiej 24, gdzie mieści się Dział Dokumentów Życia Społecznego i Dział Nowych Druków Ciągłych (Czasopism). Na spotkaniach i prelekcjach w oddziale przy ul. Sołtysowickiej dowiemy się m.in., jak wydarzenia 1918 roku relacjonowała prasa, spojrzymy także na tradycję ruchów wolnościowych z perspektywy Pomarańczowej Alternatywy.
Europejskie Dni Dziedzictwa w Ossolineum obejmują także odbywające się w dniach 9 i 16 września spotkania w Muzeum Pana Tadeusza. W tych dniach zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z Gabinetem Świadków Historii na wystawie stałej Misja: Polska oraz specjalne oprowadzanie po wystawie Rękopis Pana Tadeusza.