Szczegółowy harmonogram wydarzeń:
11 grudnia 2018–24 marca 2019
Prawem naszym – zmartwychwstanie
Przygotowana przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości to wielowątkowa opowieść o polskich drogach do wolności. Ekspozycja wchodzi w dialog z wystawą stałą Muzeum Pana Tadeusza, rozwijając ważne wątki historyczne i uzupełniając program literacki.
wystawa
Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6
Wstęp wolny
9 marca 2019 (sobota), godz. 16.00
Wzory i struktura. Warsztaty introligatorskie dla dorosłych
Cykl: Warsztaty artystyczne dla dorosłych
Zajęcia dla wszystkich miłośników książek. W trakcie warsztatów zapoznamy się z tajnikami introligatorskiego rzemiosła. Poznając podstawowe pojęcia i materiały, nauczymy się: składać papier, szyć składki oraz projektować okładki. Wspólnie wykonamy notesy, które każdy uczestnik będzie mógł zabrać ze sobą do domu. Satysfakcja z własnoręcznie zrobionego notatnika gwarantowana.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.
Prowadzenie: Kinga Łaska, Dział Edukacji ZNiO
10 marca 2019 (niedziela), godz. 12.00
O Janku, co psom szył buty
Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 7-12 lat
Cykl: Rodzinna Pracownia Ilustracji
Spotkanie poświęcone bajce niezwykłej, bo początkowo ukrywającej się w Kordianie, książce napisanej dla dorosłych. Zapewne Juliusz Słowacki, umieszczając w swoim dramacie romantycznym bajkę, którą tytułowemu bohaterowi opowiada stary sługa, nie przypuszczał, że będzie kiedyś drukowana i ilustrowana jako samodzielna książka dla dzieci. Poznajmy więc losy niepokornego Janka i obejrzyjmy, jak wyobrażali go sobie polscy ilustratorzy. Potem narysujmy go według własnego pomysłu.
Prowadzenie: Aldona Mikucka
Refektarz, ul. Szewska 37 (gmach główny Ossolineum)
Wstęp bezpłatny, zapisy za pośrednictwem FORMULARZA REZERWACJI
14 marca 2019 (czwartek), godz. 18.00
Kartografia krain niebyłych
Wykład otwarty
Cykl: Z ossolińskiej kolekcji. Tajemnice i odkrycia
Istnieją mapy, które nie zawsze wiernie odtwarzają świat. Różne są tego powody. Dawniej brak wiedzy „uzupełniano” swobodną interpretacją. W czasach nam bliższych „kontrfaktyczne” mapy ilustrują dzieła o fantastycznych krainach. Są też i mapy celowo deformowane dla bezpieczeństwa państwa.
Wykład: Piotr Galik, Gabinet Kartografii ZNiO
Refektarz, ul. Szewska 37 (gmach główny Ossolineum)
Wstęp wolny
20 marca 2019 (środa), godz. 11.30
Stoi na półce „Lokomotywa”
Warsztaty dla dzieci w wieku 0-2 lata i ich opiekunów
Cykl: Brzdąc w Ossolineum
Wstęp bezpłatny.
Ponadczasowy wiersz Juliana Tuwima wprowadza kolejne pokolenia w świat wyrazów dźwiękonaśladowczych, które niezmiennie rozbawiają brzdące nieświadome tego, że „padają ofiarą” onomatopei. Podczas spotkania obejrzymy wyświetlone w dużym formacie ilustracje kilku kolejnych wydań Lokomotywy i poznamy sylwetki malarzy, którzy je stworzyli.
Brzdące w Ossolineum poznają książkę Juliana Tuwima Lokomotywa wydaną po raz pierwszy w 1938 roku, do której ilustracje stworzyli m.in. Jan Marcin Szancer, Jan Lenica oraz Jan Lewitt i Jerzy Him.
Prowadzenie: Monika Bronowicka / Aldona Mikucka, Dział Edukacji ZNiO
Aula im. prof. M. Gębarowicza, ul. Szewska 37 (gmach główny Ossolineum)
______________