Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku (po raz pierwszy obchodzono je w 2000 roku), a jego data nie jest przypadkowa. Stanowi upamiętnienie wydarzeń, które miały miejsce w Bangladeszu, gdzie podczas demonstracji, w 1952 roku, na rzecz ustanowienia języka bengalskiego językiem urzędowym, zginęło pięciu studentów Uniwersytetu w Dhace.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma za zadanie propagowanie i ochronę różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego (według badań przeprowadzonych przez ONZ od 1950 roku zanikło 250 języków, a w 2016 roku aż 40% języków używanych na świecie było zagrożonych wyginięciem).

W tym dniu organizowane są w naszym kraju liczne wydarzenia czy spotkania naukowe dotyczące roli języka w kulturze oraz w życiu codziennym. Jest to idealna okazja do zapoznania się z „Poradnikiem Językowym” (sygn. 209.906). Czasopismo zawiera teksty na temat zjawisk językowych, przedstawiające istniejące zasady oraz pomagające w eliminowaniu wątpliwości związanych z poprawnym użyciem języka. Wydawnictwo stanowi kronikę faktów z życia i rozwoju mowy polskiej. W czasopiśmie można również odnaleźć sekcję zawierającą różnorodne pytania językowe i odpowiedzi na nie.

Pragniemy także zachęcić do zapoznania się z pozycją „100 lat Poradnika Językowego. Zawartość pisma w latach 1971-2000” (Księgozbiór Podręczny Czytelni Czasopism, sygn. G-P-1).

Do lektury wybranych pozycji zapraszamy do czytelni Działu Nowych Druków Ciągłych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.