Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – 2 kwietnia

Oficyna Artców, działająca od połowy XIX wieku, od początku działalności wydawała literaturę dla dzieci i młodzieży. Było to jedno z nielicznych wydawnictw, które postrzegało ten rodzaj twórczości jako literaturę piękną. To dzięki Stanisławowi Arctowi na rynku księgarskim pojawiły się prace Klementyny z Tańskich Hoffmanowej, Jana Zwierzchowskiego czy Władysława L. Anczyca.

Arctowie potrafili też namówić do współpracy znanych twórców. Podobno to Michał Arct przekonał Marię Konopnicką, wówczas już uznaną pisarkę, aby zajęła się także twórczością dla najmłodszych czytelników. Zmęczona ciągłym nagabywaniem w końcu uległa i specjalnie dla wydawnictwa Arcta napisała m.in. „Moją książeczkę”, „Wesołe chwile małych czytelników”, „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko”, „Szczęśliwy światek”, aż wreszcie znaną wszystkim dzieciom historię „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Książki były bogato ilustrowane, najczęściej techniką litografii – która pozwalała drukować ilustracje stosunkowo tanio – i doskonale się sprzedawały.

Przykładem takiej publikacji może być chociażby „Szczęśliwy światek” Marii Konopnickiej wydany – jak podają różne źródła – w 1895 roku. Prezentowany na zdjęciach ossoliński egzemplarz nosi sygn. 97.268 i należy do kolekcji cymeliów, czyli druków szczególne wartościowych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.