Międzynarodowy Dzień Ziemi

Blue Marble, zdjęcie Ziemi z 1972 r. Źródło: www.nasa.gov

Dziś Międzynarodowy Dzień Ziemi, ustanowione w 1970 roku święto, którego celem jest promowanie idei ochrony środowiska naturalnego. Na fladze Dnia Ziemi znajduje się kula ziemska widziana z kosmosu pochodząca ze zdjęcia wykonanego w 1972 przez załogę Apollo 17. Fotografię, znaną pod nazwą Blue Marble (Ziemia przypomina na niej szklaną kulkę do gry, ang. marble), uważa się za jedno z najsłynniejszych przedstawień kuli ziemskiej i jeden z najbardziej popularnych obrazów w historii.

Jakie wyobrażenia Ziemi, nie tylko sferyczne, były rozpowszechnione na kartach dawnych ksiąg? Z pewnością zamieszczona po raz pierwszy w piętnastowiecznym wydaniu „Geografii” Klaudiusza Ptolemeusza mapa świata autorstwa niemieckiego kartografa Nicolausa Germanusa. Wydrukowano ją po raz pierwszy w atlasie z 1477 roku, a potem wielokrotnie powielano. Do najcenniejszych wydań „Geografii” Ptolemeusza należą te zawierające ręcznie kolorowane mapy. Jeden z czterech zachowanych w Polsce egzemplarzy tego atlasu z 1482 roku znajduje się w zbiorach Ossolineum, a obejrzeć go można w Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej [mapa świata na skanie 145] :

https://www.dbc.wroc.pl/publication/40166

Warto spojrzeć także na skan 164 i odnaleźć na mapie „Magna Germania” miejscowość Budorigum. Czy Ptolemeuszowe Budorigum (w innych wersjach: Budorgis) to – jak sugerują niektórzy – dawna nazwa Wrocławia? To już temat na odrębną historię.

#dzienziemi

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.