„In nomine Domini. Misjonarz Afryki” – wystawa poświęcona Kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu SJ

Plakat wystawy

Od 18 września do 5 października w gmachu głównym Ossolineum prezentowana jest wystawa planszowa In nomine Domini. Misjonarz Afryki poświęcona postaci i działalności Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ.

Wystawa zorganizowana została z inicjatywy Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic” przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach projektu „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2017”.

W ubiegłym roku ekspozycja została zaprezentowana na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum w Rzymie, a po powrocie do Polski – m.in. w budynku Sejmu RP w Warszawie i na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W lipcu tego roku można ją było obejrzeć w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu a w sierpniu – w Galerii Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie.

 

 

 

Kardynał Adam Kozłowiecki SJ był jezuitą i misjonarzem. W czasie drugiej wojny światowej więziony w obozach Auschwitz i Dachau. Afrykańska Zambia stała się jego drugą ojczyzną.

Wystawa jest sposobem na spotkanie z człowiekiem wszechstronnie wykształconym, poliglotą, wychowanym w szacunku dla polskiej tradycji i etosie pracy, obrońcą praw człowieka i orędownikiem niepodległości narodów Afryki. Ekspozycja jest podróżą przez kolejne etapy życia Adama Kozłowieckiego, pozwala zapoznać się także z historią, kulturą i tradycją Polski i Zambii.

Adam Kozłowiecki urodził się 1 kwietnia 1911 roku w Hucie Komorowskiej k. Kolbuszowej. Był w czasie drugiej wojny światowej więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz nr 1006, do którego trafił 20 czerwca 1940 roku. Był tam więziony do 11 grudnia 1940, a następnie deportowany do KL Dachau, gdzie nadano mu numer 22187. Po wojnie, na prośbę swoich przełożonych napisał książkę pt. Ucisk i Strapienie. Pamiętnik więźnia 1939-1945. W 2016 roku została przetłumaczona na język niemiecki.

Jako jezuita-misjonarz organizował w Zambii szkolnictwo, był administratorem wikariatu apostolskiego Lusaki i pierwszym metropolitą tego miasta. Uczestniczył w obradach Soboru Watykańskiego II. Po rezygnacji ze stolicy arcybiskupiej powrócił do zwykłej pracy duszpasterskiej misji w Mpunde. W 1998 papież Jan Paweł II obdarzył go godnością kardynalską.

Odznaczony został wieloma orderami zambijskimi, był żywym symbolem przemian dokonanych na kontynencie afrykańskim.

25 lipca 2007 roku kard. Kozłowiecki odebrał w Mpunde doktorat honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 28 września 2007 r w wieku 96 lat. Został pochowany w Lusace.

 

Wystawa IN NOMINE DOMINI. MISJONARZ AFRYKI. KARDYNAŁ ADAM KOZŁOWIECKI SJ (1911–2007)
18 września–5 października 2018
Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Aula im. prof. M. Gębarowicza
wtorek–piątek, godz. 10.00–18.00
wstęp wolny

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.