„Motylek” – czasopismo humorystyczne

W zbiorach ossolińskich znajduje się nr 3 z 1908 roku rzadkiego, humorystycznego czasopisma o tytule „Motylek”, które nie jest notowane w znanych katalogach i bibliografiach. Na egzemplarzu brak miejsca wydania i nazwy wydawcy, jedynie po zamieszczonej na okładce cenie, 10 kop., wiemy, że było wydane w zaborze rosyjskim w Królestwie Kongresowym.

Na wewnętrznej stronie znajduje się zapis reklamujący czasopismo i równocześnie określający tematykę zamieszczanych  ilustracji i tekstu:

Kobiety i mężczyźni całego świata łączcie się i czytajcie –
Motylek : tygodnik ilustrowany, poświęcony sprawom
Upojeń miłości
Pikantnych wydarzeń
Krasy i piękności
Cudnych złud i marzeń

W zapowiedzi jedynego znanego numeru znajduje się informacja, iż czasopismo będzie wychodzić:

„w 52 ozdobnych zeszytach po 36 stronic każdy, w okładce ilustrowanej, w czterech i więcej barwach drukowany na welinowym papierze. W każdym zeszycie oprócz, drobnych urywków, dowcipów, anegdotek, wierszyków, portretów, najpiękniejszych i najweselszych przedstawicielek „Varietes”, i piękności, pomieszczać się będzie po 15 rysunków, najwybitniejszych ilustratorów”.

Na tylnej okładce znajdują się pieczątki: Międzynarodowe Wydawnictwo Książek i Czasopism w Lipsku ; Skład główny Warszawskiej Księgarni Nakładowej I. Mereckiego, Warszawa, które wskazują, jaką drogę przebył ów nr 3 z 1908 zanim znalazł się w Antykwariacie Warszawa i został zakupiony do zbiorów ossolińskich, gdzie otrzymał sygnaturę 984.843.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.