Mszał krakowski ze zbiorów Ossolineum

Bogato zdobiony druk szesnastowieczny

 

„Missale Cracoviensis dyocesis” [Kraków: Jan Haller29 XI 1515 – 1 II 1516]

„Za najpiękniejszy stary druk przechowywany w zbiorach Ossolineum uchodzi mszał krakowski o sygnaturze XVI.F.4053 , który wyszedł spod pras Jana Hallera na przełomie 1515 i 1516 r.” – pisze dr Agnieszka Franczyk-Cegła z Działu Starych Druków Ossolineum w artykule publikowanym w magazynie „Spotkania z zabytkami”.

„Staranność i artyzm jego wykonania widać już na poziomie typograficznym. Do jego druku Haller użył bardzo dobrej, gęstej czarnej farby  (…). Pierwszym właścicielem druku był Jan Szykowski, altarzysta katedry krakowskiej i proboszcz w Gnojnie (zm. ok. 1535 r.), którego nazwisko pojawia się na malowanym ekslibrisie z herbem Prus I: «Joannes Schikowsky». (…) W ossolińskim egzemplarzu mszału dołączono przed Kanonem karty z odręcznie zapisanym na początku XVI w.  tekstem mszy Missa de dulcissimo et sacratissimo nomine domini Jesu, którą odprawiano, zapalając trzy świece w celu uzyskania trzech tysięcy lat odpustu. Zakazał jej Sobór Trydencki, uznając za szkodliwy przesąd odmawianie wszelkich modlitw określoną ilość razy i przy określonej liczbie świec.  Sam mszał, pomimo swego reprezentacyjnego charakteru, był długo w użyciu – ręcznie kolorowana figura Chrystusa na krzyżu jest wyraźnie przybrudzona w okolicy kolan, co wskazuje, że to właśnie miejsce było całowane przez księdza podczas mszy”.

 

 

A. Franczyk-Cegła, Inkunabuły i szesnastowieczne polonika z kolekcji Ossolineum, w: „Spotkania z zabytkami” 2017 nr 9-10, s. 49-53.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zbiory. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.