Wokół jednego obrazu

Élisabeth Vigée Lebrun, „Portret Elżbiety (Izabeli) Lubomirskiej”, 1793 (wł. Lwowska Narodowa Galeria Sztuki im. B.G. Woźnickiego)

CZWARTKOWE SPOTKANIA NA WYSTAWIE MUZEUM KSIĄŻĄT LUBOMIRSKICH. NIE/ZAPOMNIANA HISTORIA

 

15 marca 2018
Leon Wyczółkowski, Kwiaty

Róże, astry, kaczeńce, anemony. Kwiaty były jednym z ulubionych tematów obrazów Leona Wyczółkowskiego. Artysta sam ustawiał barwne kompozycje kwiatowe w wazonach, by studiować ich urodę, ulotność i delikatność. Utrwalał je w pastelach, akwareli oraz grafice. Wyczółkowski uwielbiał naturę, twierdził, że bez niej nie potrafiłby tworzyć, a o sobie mówił: „jestem dzieckiem lasu”. Podczas spotkania przybliżymy postać tego niezwykłego malarza i grafika oraz zastanowimy się nad rolą przyrody w twórczości artystycznej.
Prowadzenie: Kinga Łaska

 

19 kwietnia 2018
Józef Brandt, Modlitwa w stepie

Szczebrzeszyn – miasto położone przy granicy polsko-ukraińskiej – został spopularyzowany przez Jana Brzechwę i jego wiersz o chrząszczu, ale to przecież także miejsce urodzenia Józefa Brandta – znakomitego malarza tworzącego w XIX wieku. Ukazana przezeń na płótnie Modlitwa w stepie jest największym obrazem prezentowanym na wystawie. Stanowi przykład fascynacji artysty krajobrazem i historią dawnych kresów Rzeczypospolitej.
Prowadzenie: dr Grzegorz Polak

 

17 maja 2018
Henryk Rodakowski, Portret Marii Woźniakowskiej

Ambicją artystyczną Henryka Rodakowskiego było malarstwo historyczne. Paradoksalnie jednak jego geniusz artystyczny objawił się nie w wielkoformatowych obrazach historycznych, a w portretach. Na wystawie Muzeum Książąt Lubomirskich. Nie/zapomniana historia prezentowany jest jeden z ostatnich portretów namalowanych przez Rodakowskiego, portret jego córki Marii. To właśnie on stanie się głównym bohaterem majowego spotkania.
Prowadzenie: Aldona Mikucka

 

21 czerwca 2018
Jan Matejko, Szymon Starowolski z Karolem Gustawem przed grobem Łokietka

Jan Matejko o historii opowiadał pędzlem. My opowiemy słowem historię jego malarstwa. Obraz Szymon Starowolski z Karolem Gustawem przed grobem Łokietka będzie pretekstem do pochylenia się nad twórczością mistrza oraz nad tematami, które go inspirowały. Rozmawiając o Matejce, nie sposób pominąć także dziejów Polski, Krakowa pod zaborami i miejsca malarstwa historycznego w dziewiętnastowiecznej kulturze Polski.
Prowadzenie: dr Monika Bronowicka

 

Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika. / Opublikowano , autor: Dział Informacji