
Zofia Szynal (SWPS) podczas spotkania „Nie wszystko, co piękne, wymalować da się! Kreowanie wizerunku a psychologiczny autoportret”, fot. Andrzej Niedźwiecki
SOBOTNIE WYKŁADY: WSPÓŁCZEŚNI ROMANTYCY
14 kwietnia 2018
Nie wszystko, co jest piękne, wymalować da się! Kreowanie wizerunku a psychologiczny autoportret
Sposób przedstawienia modela na zamawianym portrecie zależy od panujących konwencji i wizji malarza, ale jest również rodzajem autoprezentacji malowanej osoby. W końcu najczęściej to portretowany płacił za obraz, więc artysta starał się sprostać jego oczekiwaniom. Na tle biblioteki malowano naukowca, broń i władcza mina sugerują wodza, droga biżuteria i ozdobny strój to atrybuty elegantki. Oczywiście, psychologiczne portrety przedstawionych osób są dużo bardziej skomplikowane, ale niuanse trudniej uchwycić niż stereotypy. Portretowanie się było jednym z elementów zarządzania swoim wizerunkiem w takim sensie, w jakim rozumiemy to słowo współcześnie. Podczas wykładu zastanowimy się nad tym, czy poprzez wizerunek wyrażamy, czy konstruujemy siebie. Inaczej mówiąc, czy nasz portret przedstawia twarz czy maskę.
Prowadzenie: Zofia Szynal – psycholog (absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu), specjalizuje się w seksuologii i diagnozie psychologicznej. Wiedzę z zakresu psychoterapii zdobywa w czteroletniej Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej. Przyjmuje pacjentów w Centrum Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej, udziela wsparcia psychologicznego podopiecznym Stowarzyszenia „Nadzieja”. Prowadzi również warsztaty psychoedukacyjne dla uczniów szkół średnich w ramach współpracy ze Strefą Młodzieży SWPS.
12 maja 2018
Jedźmy, nikt nie woła. Tęsknota i zmiany
Romantyczni bohaterowie bywali przymusowymi emigrantami, podróżnikami, pielgrzymami. Obecnie z różnych powodów przenosimy się z miejsca na miejsce, zglobalizowany świat zachęca do eksploracji. Zmiany umożliwiają rozwój, ale ponosimy także ich psychologiczne koszty, takie jak poczucie wyobcowania i tęsknota. A może jest inaczej i dosłownie albo w przenośni tkwimy w miejscu, oczekując przełomów, ale bojąc się ich? Podczas wykładu poznamy kilka sposobów na to, jak radzić sobie z tęsknotą, aklimatyzować w nowych sytuacjach i oswajać ze zmianami.
Prowadzenie: Sławomir Prusakowski – psycholog, trener, nauczyciel akademicki, doradca. Trener Biznesu. Przeprowadził ponad 10000 godzin szkoleń w tym ponad 1000 godzin Treningów Interpersonalnych (Bussiness-Relation Group Coaching). Posiada uprawnienia II stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego do prowadzenia Treningów Interpersonalnych. Współpracuje z wieloma organizacjami szkolącymi i uczelniami. Szkolił dla takich firm jak: PWC, Grupa Żywiec, BPH, BzWBK, EricPol, Tauron. Zajmuje się także działalnością prospołeczną. Szkoli nauczycieli polonijnych, wierząc, że tylko dobra jakość edukacji pomoże utrzymać tożsamość Polaków poza granicami. Laureat nagród za działalność prospołeczną (min. PolCul). Szkoli trenerów, ucząc adeptów tego zawodu. Od 12 lat współpracuje z Uniwersytetem SWPS, gdzie jako praktyk uczy studentów psychologii budowania relacji z klientami.