Muzeum Książąt Lubomirskich w Ossolineum prowadzi zbiórkę biżuterii patriotycznej z okresu stanu wojennego

Szanowni Państwo,

w związku ze zbliżającą się 41. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce ogłaszamy zbiórkę biżuterii patriotycznej z lat 80-tych XX w. Jeśli macie Państwo w swoich rodzinnych i domowych archiwach przykłady takich pamiątek historycznych, zachęcamy do przekazywania ich do Muzeum Książąt Lubomirskich w Ossolineum!

Zbiórka biżuterii patriotycznej z okresu stanu wojennego

Biżuteria patriotyczna, określana także jako emblematyczna lub żałobna, pojawiła się w Polsce u schyłku XVIII w. i towarzyszyła Polakom w czasie wszystkich wielkich wydarzeń XIX i XX w. Nie przestając być ozdobą, pozwalała na wyrażenie patriotyzmu i  obywatelskiej niezgody wobec zaborców i okupantów. Szczególnego znaczenia nabrała w latach komunizmu, a zwłaszcza w czasie stanu wojennego, kiedy to jej noszenie i posiadanie było manifestacją oporu wobec ówczesnych władz.
W zbiorach Muzeum Książąt Lubomirskich posiadamy nieliczne przykłady biżuterii z lat 80-tych XX stulecia. Liczymy jednak, że dzięki Państwa wsparciu, nasze zbiory znacznie się powiększą.

Wszystkich, którzy chcieliby przekazać nam biżuterię patriotyczną z okresu „Solidarności” i stanu wojennego, prosimy o kontakt z kierownikiem Działu Numizmatycznego Muzeum Książąt Lubomirskich – dr. Łukaszem Koniarkiem:
lukasz.koniarek@ossolineum.pl
71 335 64 27

Zbiórkę prowadzimy do końca grudnia 2022 r.

Już teraz serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.