Muzeum Pana Tadeusza z dwiema nagrodami w konkursie EMYA 2019

fot. European Museum Forum

25 maja 2019 w Sarajewie odbyła się gala Europejskiej Nagrody Muzealnej Roku. Ossolińskie Muzeum Pana Tadeusza otrzymało wyróżnienie specjalne, a Maria Marszałek, pracująca w Gabinecie Literackim im. Tadeusza Różewicza, zdobyła jedno z dwóch stypendiów EMYA dla młodych muzealników.

„Muzeum Pana Tadeusza to nie tylko doskonałe muzeum literatury – to również odważna i innowacyjna odpowiedź na pytanie, jak historyczny dokument może stać się istotny dla XXI wieku. Miejsce to w wyjątkowy sposób pomaga wyobrazić sobie na nowo, co może osiągnąć muzeum narodowego skarbu” – usłyszeli zgromadzeni na uroczystej gali odbywającej się w Teatrze Narodowym w Sarajewie.

Europejskim Muzeum Roku zostało Rijksmuseum Boerhaave (Holandia). Nagrodę Muzealną Rady Europy (Council of Europe Museum Prize) wręczono Museum für Kommunikation (Szwajcaria). Nagroda Silletto, przyznawana za osiągnięcia w pracy z lokalną społecznością, powędrowała do Strandingsmuseum St. George (Dania), a Nagroda Kennetha Hudsona (za niezwykłe, odważne, kontrowersyjne projekty muzealne) do Weltmuseum Wien (Austria). Portimão Museum Prize – dla najbardziej gościnnego muzeum w Europie – otrzymało muzeum Brunel’s SS Great Britain (Wielka Brytania).

WIĘCEJ

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.