Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu Z ossolińskiej kolekcji. Tajemnice i odkrycia.
Agnieszka Franczyk-Cegła (Dział Starych Druków)
Najstarsze wydania Jana Kochanowskiego
w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.
17 września, godz. 17.00
Sala Konferencyjna Ossolineum (pl.Nankiera 17)
Wstęp wolny
Wykład będzie transmitowany on-line na profilu Ossolineum na Facebooku
Ossolineum posiada największą i najcenniejszą w Polsce kolekcję edycji dzieł Jana Kochanowskiego z XVI−XVII wieku. Znajduje się w niej wiele unikatów, w tym oryginalny pierwoduk dzieł zbiorowych poety pt. Ian Kochanowski (Kraków 1585/1586) i Pieśni Iana Kochanowskiego księgi dwoie (Kraków 1586), a także unikatowe pierwsze drukowane dzieła Kochanowskiego: Zuzanna z hymnem Czego chcesz od nas Panie z około 1562 roku, Zgoda z 1564 roku czy Satyr z około 1564. Celem wykładu jest przedstawienie ossolińskich kochanoviana z punktu widzenia bibliologicznego z położeniem szczególnego nacisku na nowe ustalenia i odkrycia od czasu wydania w 1934 r. klasycznej już i będącej wzorem dla kolejnych pokoleń badaczy Bibljografii dzieł Jana Kochanowskiego. Wiek XVI i XVII oraz opisanie burzliwych losów powojennych poszczególnych egzemplarzy.
Dr Agnieszka Franczyk-Cegła jest absolwentką Wydziału Filologii Romańskiej i Filologii Klasycznej Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2015 roku obroniła na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego doktorat nagrodzony wyróżnieniem przez Radę Wydziału. Od 2011 pracuje w Dziale Starych Druków Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Od 2020 pełni funkcję Kierownika Działu. Autorka licznych publikacji, artykułów naukowych i popularnonaukowych.
Wykłady Ossolińskie popularyzujące badania Zakładu Narodowego im. Ossolińskich finansowane są ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.