Nałęczów i jego okolice. Przewodnik informacyjny…” z 1897 r.

Nałęczów i jego okolice

W zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich pod sygnaturą 99.491 znajduje się oryginalna pozycja z 1897 r. „Nałęczów i jego okolice. Przewodnik informacyjny dla leczących się i lekarzy”. W wydanym w Warszawie przewodniku anonimowego autora podano jedynie nazwę drukarni, ale według bibliografii Estreichera wydawcą było znane wydawnictwo Gebethner i Wolff.

Warto zajrzeć do książki i poznać zmieniających się właścicieli Nałęczowa oraz inwestycje, które poczynili na rzecz uzdrowiska i wygody kuracjuszy, dowiedzieć się, jak wyglądał ówczesny Park Zdrojowy i wnętrza budynków uzdrowiskowych, poznać skład wody nałęczowskiej i rodzaje kąpieli, które w niej się odbywały. Z książki dowiemy się również, jak była przygotowywana kąpiel borowinowa i jakimi sposobami czerpano wodę do wszelkich zabiegów leczniczych. Autor opisuje także schorzenia, które leczono w Nałęczowie. Znajdziemy także informacje o tym, ile kosztowało wynajęcie pokoju w Zakładzie Zdrojowym, jak wyglądało jego wyposażenie oraz jakie było menu kuchni zakładowej. Co ciekawe, autor pracy zwrócił uwagę na to, że na kurację do Nałęczowa można przybyć o każdej porze roku, gdyż pokoje posiadają ogrzewanie. Poświęcił także miejsce na opis rozrywek, którym kuracjusze mogą się oddawać po kąpielach i zabiegach leczniczych. Była zatem orkiestra i cotygodniowe tańce (na początku do białego rana), koncerty, występy teatrów amatorskich, przejażdżki łódką, była także możliwość skorzystania z biblioteki uzdrowiskowej.

Ciekawym uzupełnieniem informatora są dane o pogodzie, zaczerpnięte z profesjonalnego źródła, jakim była stacja meteorologiczna,  założona w 1892 r., oraz o frekwencji kuracjuszy w Zakładzie Zdrojowym za lata 1880-1895. Przewodnik zawiera także rysunki pokazujące ówczesne uzdrowisko oraz kilkustronicową bibliografię.

Publikacja jest świetnym źródłem dla badaczy historii polskiego wodolecznictwa i dziejów rodzimych uzdrowisk, ale też lekturą dla osób wrażliwych na czar i urok tamtej epoki. Można ją odnaleźć w Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej pod linkiem:

https://www.dbc.wroc.pl/dlibra/publication/7135/edition/6524/content 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.