Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej”

Na 4 września zaplanowano jubileuszową, dziesiątą już edycję akcji pt. Narodowe Czytanie. Jest to inicjatywa, którą w 2012 roku zapoczątkował Prezydent RP i w ramach której co roku w ten sam dzień w wielu miastach wybrzmiewa wybrana specjalnie na tę okazję lektura. Do tej pory odczytywano fragmenty takich dzieł jak: Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Pan Tadeusz Adama Mickiewicza czy Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W tym roku lekturą tą będzie Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.

Utwór Zapolskiej powstał jesienią 1906 roku i początkowo miał być grany na scenie lwowskiej, ale ze względu na przedłużającą się chorobę jednej z głównych aktorek prapremierę przeniesiono do Krakowa, gdzie miała ona miejsce dokładnie 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim. W styczniu następnego roku odbyła się także premiera lwowska. Z ciekawostek dotyczących lektury warto wspomnieć, że istnieją – dziś nieco zapomniane – dwie części kontynuacji losów Dulskich, czyli wydana w 1908 roku Pani Dulska przed sądem oraz Śmierć Felicyana Dulskiego z 1911. Pierwszy z tych tytułów wznowił w 1923 roku oddział krakowski Instytutu Literackiego „Lektor” w wersji z ilustracjami Alfreda Żmudy.

Biblioteka Ossolineum posiada w swoich zbiorach kilkanaście wydań Moralności pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej, w tym pierwodruk z roku 1907 z podtytułem Komedya w trzech aktach. Został on wydany w Warszawie, nakładem i drukiem Towarzystwa Akcyjnego Odlewni Czcionek i Drukarni S. Orgelbranda Synów, niemal rok po pierwszej premierze. Wcześniej tekst dramatu Zapolskiej dostępny był jedynie w formie odpisów wykonanych dla potrzeb krakowskiego teatru. Znajdujący się w zbiorach Biblioteki Ossolineum egzemplarz pierwodruku Moralności pani Dulskiej został do Wrocławia przewieziony ze Lwowa i należy do Narodowego Zasobu Bibliotecznego, do którego zaliczane są zbiory mające wyjątkową wartość i znaczenie dla dziedzictwa narodowego. Prezentowany egzemplarz posiada zachowaną oryginalną miękką okładkę z ozdobną grafiką, która dla bezpieczeństwa i większej trwałości została oprawiona dodatkowo w oprawę twardą.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.