Nie wszystko, co jest piękne, wymalować da się! Kreowanie wizerunku a psychologiczny autoportret – wykład

14 kwietnia w Ossolineum odbędzie się spotkanie realizowane w cyklu Współcześni romantycy. Poprowadzi je Zofia Szynal. Wykład towarzyszy wystawie Muzeum Książąt Lubomirskich. Nie/zapomniana historia.

Henryk Rodakowski, „Portret Marii Woźniakowskiej” (wł. Lwowska Narodowa Galeria Sztuki im. B.G. Woźnickiego)

Współcześni romantycy to cykl spotkań wokół sztuki, literatury i psychologii organizowany wspólnie z Uniwersytetem SWPS. Podczas spotkania 14 kwietnia porozmawiamy o kreowaniu wizerunku i autopromocji dawniej i dziś.

Sposób przedstawienia modela na zamawianym portrecie zależy od panujących konwencji i wizji malarza, ale jest również rodzajem autoprezentacji malowanej osoby. W końcu najczęściej to portretowany płacił za obraz, więc artysta starał się sprostać jego oczekiwaniom. Na tle biblioteki malowano naukowca, broń i władcza mina sugerują wodza, droga biżuteria i ozdobny strój to atrybuty elegantki. Oczywiście, psychologiczne portrety przedstawionych osób są dużo bardziej skomplikowane, ale niuanse trudniej uchwycić niż stereotypy. Portretowanie się było jednym z elementów zarządzania swoim wizerunkiem w takim sensie, w jakim rozumiemy to słowo współcześnie. Podczas wykładu zastanowimy się nad tym, czy poprzez wizerunek wyrażamy, czy konstruujemy siebie. Inaczej mówiąc, czy nasz portret przedstawia twarz, czy maskę.

14 kwietnia 2018 (sobota), godz. 16.00
Zakład Narodowy im. Ossolińskich (Refektarz)
ul. Szewska 37
wstęp wolny
Rejestracja: zapisy@ossolineum.pl

 

Zofia Szynal – psycholog (absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu), specjalizuje się w seksuologii i diagnozie psychologicznej. Wiedzę z zakresu psychoterapii zdobywa w czteroletniej Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej. Przyjmuje pacjentów w Centrum Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej, udziela wsparcia psychologicznego podopiecznym Stowarzyszenia „Nadzieja”. Prowadzi również warsztaty psychoedukacyjne dla uczniów szkół średnich w ramach współpracy ze Strefą Młodzieży SWPS.

 

 

Więcej informacji o cyklu: Współcześni romantycy

współorganizator: Uniwersytet SWPS Wrocław
patronat medialny: Akademickie Radio LUZ

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Edukacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.