Dziewiątego października 2016 roku zmarł w Krakowie Andrzej Wajda – wybitny polski reżyser teatralny i filmowy, twórca filmów fabularnych i doskonałych ekranizacji literatury, współtwórca polskiej szkoły filmowej i kina moralnego niepokoju. Był laureatem wielu nagród, w tym Oscara za całokształt twórczości (2000). Zafascynowany kulturą japońską przyczynił się do powstania w 1994 roku w Krakowie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”. Był także senatorem Sejmu I kadencji.
W latach 2003-2014 Andrzej Wajda przekazał Ossolineum liczne dary. Były to
rękopisy (scenariusze filmów: „Pan Tadeusz”, „Zemsta”, „Wesele” i dokumentacja im towarzysząca), dokumenty życia społecznego (plakaty autorstwa m.in. Jakuba Erola, Waldemara Świerzego, Andrzeja Pągowskiego, ukazujące działalność filmową i teatralną A. Wajdy na całym świecie na przestrzeni 50 lat) oraz liczne muzealia, przede wszystkim kilkadziesiąt nagród filmowych otrzymanych przez Andrzeja Wajdę w trakcie trwającej wiele lat kariery filmowej.
W Ossolineum dwukrotnie zostały zorganizowane wystawy związane z postacią tego wybitnego twórcy: WAJDA. 99 rysunków z Japonii z lat 1980-1997 (grudzień 2003 – styczeń 2004) oraz Oscar i inne… Nagrody filmowe Andrzeja Wajdy (lipiec-wrzesień 2010).
W czasie tej ostatniej z wymienionych wystaw we wnętrzach Kamienicy Pod Złotym Słońcem realizowano zdjęcia do filmu dokumentalnego „ Andrzej Wajda – życie w sztuce” poświęconego temu wybitnemu artyście.
Autor serwisu fotograficznego: Andrzej Solnica