Noc Bibliotek w Ossolineum

Noc Bibliotek 2019

W sobotę 5 października odbyła się w Ossolineum  prezentacji zbiorów przygotowana z okazji Nocy Bibliotek.  W tym roku temat przewodni imprezy brzmiał: Znajdźmy wspólny język

Prezentację przygotowano
w Refektarzu Ossolineum,ul. Szewska 37
w godzinach 17.00-19.00

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z Nocy Bibliotek w Ossolineum


 

Program Nocy Bibliotek

Rękopisy
Rękopisy inaczej. Zielniki, sztambuchy, leporello, a nawet pisane ością

Proponujemy zapoznanie się z rękopisami nieoczywistymi, rzadko prezentowanymi szerokiej publiczności. Wśród nich będą zarówno ciekawostka francuska z XV w., arabskie XVII-wieczne aforyzmy, niemiecka Biblia z polskim poematem wyrytym ością na marginesie czy też ilustrowane relacje z podróży. Nieoczywistym rękopisem jest również album fotograficzny w pięknej oprawie, zielnik  z nadniemeńskiej łąki czy też przepisy gospodarcze lub receptura wytwarzania win owocowych z XIX w.
Prowadzenie: Elżbieta Ostromęcka, dr Agnieszka Knychalska-Jaskulska (Dział Rękopisów)

 

Stare druki
Białe kruki ze zbiorów dawnej książki 

Ze zbiorów Działu Starych Druków zostaną  zaprezentowane cymelia związane z kulturą dawnej książki. Jeśli jesteś zainteresowany obejrzeniem pierwszego wydania traktatu Mikołaja Kopernika O obrotach sfer niebieskich (Bazylea 1543), będziesz miał wyjątkową okazję, by zobaczyć tego białego kruka, nigdy nie wyciągany z bibliotecznego skarbca! Zapraszamy ponadto do spojrzenia na pierwszą kodyfikację polskiego prawa czyli słynne „Statuty” Jana Łaskiego (Kraków 1506), pierwsze wydania dzieł Jana Kochanowskiego i Ignacego Krasickiego. Pokażemy także najsłynniejsze zdanie dotyczące języka polskiego „A niechaj narodowie wżdy postronni znają…” Mikołaja Reja oraz staropolskie przepisy z pierwszej polskiej książki kucharskiej!
Prowadzenie: dr Dorota Sidorowicz-Mulak (Dział Starych Druków)

 

Druki nowe
Z książką przez dwa stulecia – słowo drukowane w XIX i XX wieku

W tej części pokazana zostanie ewolucja sposobów wydania książek od początku XIX w., kiedy przypominały one jeszcze wydawnictwa osiemnastowieczne,  przez bardziej typowe wydania dziewiętnastowieczne aż po bliższe współczesności utwory L. Staffa czy W. Szymborskiej. Pokażemy też różne nietypowe formy książki – a więc wydania miniaturowe, grę planszową w formie książki K. Hoffmanowej czy współczesny zbiór wierszy w betonowej okładce. Wiele z tych eksponatów zawiera dedykacje autorów lub tłumaczy adresowane do znanych osób, których kolekcje znalazły się potem w zbiorach Ossolineum.
Prowadzenie: Dorota Jońska-Amanowicz (Dział Przechowywania i Udostępniania)

 

Czasopisma
Czas na relaks – XIX-wieczne czasopisma kobiece, podróżnicze i sportowe

Okres XIX w. był momentem gwałtownego rozwoju czasopiśmiennictwa. Na rynku wydawniczym pojawiły się czasopisma tematyczne, skierowane do konkretnych grup odbiorców. Podczas „Nocy Bibliotek” zaprezentujemy nowinki prasowe z tego okresu. Będą to pierwsze czasopisma dla kobiet redagowane przez mężczyzn, jak również jedyne w swoim rodzaju czasopismo „Bronisława”, którego autorką była kobieta. Jednocześnie zaprezentujemy pierwsze wydania czasopism o tematyce sportowej i turystycznej, które stanowią część bogatej kolekcji wydawnictw poświęconych rekreacji oraz wypoczynkowi, znajdujących się w Dziale Nowych Druków Ciągłych w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.
Prowadzenie: Anna Frett (Dział Czasopism)

 

Kartografia
Obraz – uniwersalny język kartografii

Mapa to – najogólniej rzecz ujmując – umowny wizerunek mniejszego czy większego fragmentu otaczającego nas świata. Obraz to komunikat uniwersalny, mniej zależny ograniczeń, jakie niesie zróżnicowanie języków czy alfabetów. Dlatego też mapy powstałe w różnych kręgach cywilizacyjnych są bardziej przystępne dla odbiorców, niż słowo pisane. W zbiorach ZNiO nie brak eksponatów, które pozwalają przyjrzeć się tej prawidłowości bliżej.
Prowadzenie: Piotr Galik (Gabinet Kartografii)

 

Dział Opracowania
Język jako najważniejsza kategoria w tworzeniu informacji o zbiorach bibliotecznych

Katalogowanie komputerowe to wieloaspektowy proces tworzenia, modyfikowania i udostępniania informacji o zbiorach bibliotecznych. Osoby opracowujące książkę posługują się specjalistycznym językiem katalogowania, umożliwiającym przetworzenie wydobytej z książki informacji w uporządkowany i ujednolicony opis, zawierający nie tylko wiadomości o tym, kto współtworzył i wydał książkę, ile stron sobie liczy i jaki ma format, ale też – dzięki szczegółowemu i precyzyjnemu tematowaniu – jakie zagadnienia rzeczona książka omawia. Czytelnik świadomy tego procesu wie, jak szybko znaleźć zawarte w opisie katalogowym informacje i jak zrobić z nich użytek. Dzięki współpracy między różnymi bibliotekami zrzeszonymi w ramach Katalogu NUKAT, czytelnik może dowiedzieć się również, gdzie w Polsce znaleźć może pozycję, której w zbiorach lokalnych (np. ossolińskich) brak. Celem naszej prezentacji jest uczynienie gości Ossolineum czytelnikami świadomymi procesu powstawania informacji o zbiorach bibliotecznych, potrafiącymi z tej informacji korzystać.
Prowadzenie: dr Piotr Grącikowski, Katarzyna Szczypka (Dział Opracowania)

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.