Noc Muzeów w Ossolineum

18 maja 2019 (sobota) w godz. 17.00-23.00 zapraszamy na Noc Muzeów w gmachu głównym Ossolineum przy ul. Szewskiej 37. Podczas tego wydarzenia zaprezentujemy dzieła sztuki ze zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich, o których opowiadać będą opiekunowie kolekcji, pracownicy Działu Sztuki i Działu Numizmatycznego Muzeum Książąt Lubomirskich.

 

Plakat wydarzenia

PROGRAM:

Cykl akwarel Feliksa Lachowicza pt. „Urycz w legendach”
Czym są tajemnicze berdy, wielkie skalne zwaliska w porośniętej lasem dolinie gór karpackich oddalone o trzy mile od Drohobycza? Kim był budzący grozę Buniak Szełudywy, pan wznoszącego się niegdyś w tym miejscu potężnego zamczyska? Jakie skarby kryły zamkowe piwnice? Jakie siły obróciły twierdzę w perzynę?

Legenda o zamku Tustań i początkach Królewskiego Miasta Drohobycza opowiedziana została przez Zygmunta Kaczkowskiego (1825-1896), niegdyś cieszącego się wielką popularnością, a obecnie niemal zapomnianego pisarza. Legendę Kaczkowskiego przeniósł na papier malarz Feliks Lachowicz (1884-1941), jeniec Sybiru, żołnierz 5. Dywizji Strzelców Polskich, patriota, który większą część życia poświęcił ilustrowaniu dziejów swojego rodzinnego miasta.

Aula im. prof. M. Gębarowicza
Zwiedzanie: 17.00-23.00
Prelekcje poprowadzi Beata Długajczyk, kustosz w Dziale Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich.
Prelekcje: 18.30, 19.30, 20.30
Wstęp wolny

 

Prawdziwy czy fałszywy? Zabezpieczenia na polskich banknotach (1794-2017) na przykładzie zbiorów Ossolineum

Jak zabezpieczano polskie banknoty przed fałszerstwami? Które sposoby były skuteczne, a które nie? Jak zmieniały się systemy zabezpieczeń, a co pozostało w nich niezmienne? Historia polskich zabezpieczeń od czasów pierwszych polskich banknotów z insurekcji kościuszkowskiej do XXI wieku omówiona zostanie na przykładzie ossolińskich zbiorów.

Wystąpienie przygotowane przez Elżbietę Baran i Roberta Forysiaka-Wójcińskiego. Prelekcji będzie towarzyszyć wystawa polskich banknotów w gablotach, będzie równie możliwość zapoznania się z zabezpieczeniami widzianymi w świetle UV (ultrafioletowym) i IR (podczerwieni) na banknotach własnych słuchaczy.

Refektarz Ossolineum
Zwiedzanie: 17.00-23.00
Prelekcje poprowadzi Elżbieta Baran i Robert Forysiak-Wójciński z Działu Numizmatycznego Muzeum Książąt Lubomirskich.
Prelekcje: 17.00, 18.00, 19.00, 20.00
Wstęp wolny

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Edukacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.