Norblin, Chełmoński, Malczewski i inni… O rysunkach polskich artystów w zbiorach Muzeum Lubomirskich we Lwowie – wykład otwarty

Józef Chełmoński, „Czwórka”, rysunek

14 czerwca o godz. 17.00 zapraszamy na wykład Anity Soroko poświęcony nieznanym rysunkom znanych malarzy, które składały się na przedwojenne, lwowskie zbiory Muzeum książąt Lubomirskich.

W sztukach plastycznych rysunek często stanowi samodzielne, niekiedy zachwycające dzieło sztuki. Bywa też początkiem artystycznej kreacji, szkicem do obrazu, rzeźby, grafiki czy projektu architektonicznego. Nie wymaga skomplikowanych narzędzi i rozbudowanego warsztatu – wystarczy talent i kunszt. Rysunki nie goszczą zbyt długo na muzealnych ekspozycjach. Papier, który stanowi ich podłoże, ze względów konserwatorskich nie może być wystawiany przez dłuższy czas. Wielka szkoda, bo ta intymna forma dzieła sztuki jest niezwykle wdzięczna dla obserwatora. Kiedy się nad nim pochylamy, jesteśmy blisko aktu tworzenia.

W zbiorach Muzeum Lubomirskich we Lwowie znajdował się wyjątkowy zbiór rysunków. Miłośnicy sztuki świadomi są znakomitej kolekcji rysunków artystów europejskich, która po 1945 roku w większości znalazła się w zbiorach wrocławskiego Ossolineum. Dotychczas mało znany szerszej publiczności jest muzealny zbiór rysunków polskich artystów, którego część znalazła się we Wrocławiu, ale gros pozostało we Lwowie.  Zawierał on prace tak wybitnych twórców, jak: Jan Piotr Norblin, Aleksander Kotsis, Artur Grottger, Józef Chełmoński, Leon Wyczółkowski, Jacek Malczewski i wielu innych.

14 czerwca 2018 (czwartek), godz. 17.00
Zakład Narodowy im. Ossolińskich (Refektarz)
ul. Szewska 37
wstęp wolny

Wykład: Anita Soroko, Dział Interpretacji Pana Tadeusza, Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

 

plakat wystawy

Jeszcze tylko do końca czerwca trwa wystawa malarstwa Muzeum Książąt Lubomirskich. Nie/zapomniana historia, której towarzyszy cykl wykładów, spotkań i warsztatów przeznaczonych dla odbiorców w różnym wieku. Na zakończenie wystawy proponujemy dodatkowy wykład poświęcony lwowskim zbiorom numizmatycznym zakończony ostatnim  oprowadzaniem po wystawie. O dziełach wielkich malarzy polskich i europejskich opowiedzą pracownicy Działu Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Na to wydarzenie zapraszamy 28 czerwca 2018 o godz. 16.00.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Edukacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.