Nowości w Dziale Gromadzenia

Dziś będzie wpis o kotach. Dla wszystkich, którzy lubią koty, sztukę i literaturę. Ze szczególnym uwzględnieniem sztuki i literatury japońskiej, gdyż dwie z przedstawianych dziś publikacji wydało krakowskie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

„Ja, kot : koty w sztuce Japonii i Zachodu” to obszerny, pięknie wydany katalog wystawy, która miała miejsce w Muzeum Manggha w dniach 26. 02.-04. 09. 2022. Na wystawie prezentowane były dzieła z różnych epok, od XVI do XXI wieku, wykonane w rozmaitych technikach. Eksponaty zaprezentowano w kilku nazwanych przestrzeniach, np. Kot i dzieci, Kot i artysta, Kot i reklama, Kot w domu mody czy Ja, kot w XXI wieku. Wg Anny Król, krakowska wystawa była pierwszą w Polsce i zapewne na świecie wystawą prezentującą tak szeroko i różnorodnie kocie tematy. Katalog oprócz zdjęć eksponatów zawiera kilkanaście interesujących esejów poruszających się w „kocio-kulturalnej” tematyce autorstwa Bogusława Deptuły, Anny Król, Jana Motyki, Jadwigi Romanowskiej, Agnieszko Szewczyk, Renaty Weiss i Anny Zalewskiej.

Ilustracje z:

„Ja, kot : koty w sztuce Japonii i Zachodu” / Anna Król , koncepcja i red. naukowa, Kraków : Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, 2022

Treść książki autorstwa japonistki i tłumaczki Anny Zalewskiej, znakomicie streszcza już jej tytuł „O czarnym kocie cesarza i inne opowieści : koty w dawnej literaturze japońskiej” Czytelnik znajdzie w niej japońskie opowieści o kotach od czasów najdawniejszych do połowy XIX wieku, czyli okresu kiedy Japonia przerwała ponad dwustuletnią izolację, otworzyła się na wpływ świata zachodniego, co wpłynęło na kształtowanie się  nowej literatury opisującej „całkiem nowe koty, którym należy się już całkiem osobna książka” jak pisze autorka. Książkę z czułością i poczuciem humoru zilustrowały Kaja Mucha, Monika Pawłowska i Paulina Strojnowska.

Ilustracje z:

„O czarnym kocie cesarza i inne opowieści : koty w dawnej literaturze japońskiej” / Anna Zalewska, Kraków : Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, 2022

I wreszcie trzecia pozycja: „Historia pewnego kota” autorstwa Laury Agusti, rysowniczki i ilustratorki, jest znakomitą mieszanką gatunków, łączy elementy autobiografii, notatnika odkrywcy i eseju graficznego. Do wzruszającej, pięknej opowieści o swojej relacji z kotem imieniem Hej, autorka wplotła wiele ciekawych informacji i anegdot z historii sztuki, kultury, obyczajów, psychologii ludzkiej i kociej, przepięknie je ilustrując. By zachęcić przytoczymy jedną z kocich ciekawostek związanych z Japonią, bo w tym kręgu w dużej mierze dzisiejszym wpisem się poruszamy. Wszyscy, a na pewno prawie wszyscy widzieli figurkę Maneki-neko, kota machającego łapką. A kto zna jej pochodzenie? Otóż,” legenda głosi, że pewnego razu kot machał łapą przed gospodarzem, a ten zaintrygowany tym gestem, podszedł do zwierzaka. Kilka sekund później piorun uderzył w miejsce, gdzie wcześniej stał, mężczyzna przypisał swoje szczęście kotu. Figurka Maneki-neko, tłustego kocura kiwającego lewą łapą, jest na porządku dziennym w japońskim biznesie: uniesioną i poruszającą się łapą kot zaprasza klientów, innymi słowy ściąga fortunę dla swojego właściciela”.

Ilustracje z:

Historia pewnego kota / Laura Agusti, tł. Urszula Żebrowska-Kacprzak, Warszawa : Albatros, 2022

Dosłownie w ostatniej chwili przed zamieszczeniem niniejszego wpisu, dotarła do nas jeszcze jedna publikacja o kotach. Nie sposób o niej nie wspomnieć. Książka Laury A. Vocelle „Miau : kompletna historia kota”, to pozycja o najbardziej popularnonaukowym charakterze wśród przedstawionych, nie nosi wyraźnego śladu osobistych doświadczeń, nie skupia uwagi na ograniczonym kręgu kulturowym. Wydawnictwo jest bogato ilustrowane, napisane lekkim, przystępnym językiem, prowadzi Czytelnika przez dzieje kota i jego rolę społeczno-kulturową od starożytności po współczesność.

Zapraszamy do lektury!

Ilustracje z:

Miau : kompletna historia kota / Laura A. Vocelle, tł. Dorota Łozińska, Warszawa : Marginesy, 2022

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.