Nowości w zbiorach – grafika Piranesiego

Niedawno Dział Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich wzbogacił się o piękną grafikę z przedstawieniem jednego z najbardziej znanych kościołów świata – Bazyliki Św. Piotra w Rzymie. Grafika jest tym ciekawsza, że ukazuje budynek od strony prezbiterium, a nie od strony placu św. Piotra, z którym zazwyczaj jest kojarzony.

Dzieło podchodzi z serii Vedutte di Roma i zostało wykonane w 1748 roku. Autorem przedstawienia jest Giovanni Battista Piranesi pochodzący z Wenecji, ale całe dorosłe życie związany z wiecznym miastem. Artysta zasłynął fantastycznymi przedstawieniami Rzymu z pozostałościami z czasów starożytnych, które darzył dużym zainteresowaniem. Nawet w dziełach przedstawiających współczesne mu widoki, zgrabnie wkomponowywał starożytności w krajobraz miejski i tworzył swoiste dialogi współczesnych mieszkańców Rzymu z jego historią. Oglądając grafiki Piranesiego widzimy rzymskie zakamarki – często nieznane i oddalone od głównych ulic. Artysta ukazuje w nich codzienne życie toczące się wśród monumentalnych zabudowań i reliktów starożytności.

I tak w prezentowanej grafice przy ukończonym w XVII w. budynku kościoła widać zwalone kolumny, pochodzące z nieistniejącego już w czasie powstania dzieła, a zbudowanego w 203 roku Septizonium. Na jednej z kolumn można nawet zauważyć siedzącego mężczyznę przywołującego wspinającego się nią na kotka.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.