Nowy nabytek Muzeum Książąt Lubomirskich: dwudukat wrocławski Macieja II Habsburga

Końcówka roku to czas, gdy chwalimy się nowymi nabytkami. Bardzo ważne jest dla nas rozbudowywanie kolekcji i pozyskiwanie do zbiorów cennych eksponatów. Oto jeden z nich…

Na 13. aukcji antykwariatu numizmatycznego MDC Monnaies de collection sarl, mającego siedzibę w Monte Carlo, Muzeum Książąt Lubomirskich zakupiło unikalną złotą monetę – dwudukat cesarza Macieja II Habsburga (1608–1619), wybity w mennicy wrocławskiej w 1611 roku. Wylicytowana cena numizmatu wyniosła 28.000 €, a sam zakup dokonany był ze środków finansowych Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach dotacji celowej na wydatki inwestycyjne.

Ta wysokiej klasy moneta na awersie prezentuje ukoronowane popiersie cesarza w zbroi, z wysoką kryzą i Orderem Złotego Runa. W polu rewersu przedstawiony jest pięciopolowy herb Wrocławia, zwieńczony ukoronowanym hełmem z labrami oraz półpostacią Jana Ewangelisty. Całość otoczona jest bardzo ciekawą legendą MONETA AVREA S P Q WRATISLAVIENSIS (Moneta Aurea Senatus Populusque Wratislaviensis, Moneta Złota Senat i Naród Wrocławia). Warto podkreślić wyraźne analogie do mennictwa rzymskiego, choćby poprzez zapożyczenie fragmentu legendy rewersu „S P Q”.

Dwudukat wrocławski Macieja II Habsburga z 1611 r. należy do niezwykle rzadkich numizmatów. Warto podkreślić, że w Polsce monetę taką posiadało dotąd jedynie Muzeum Narodowe w Warszawie (jest to okaz z przedwojennego zbioru Muzeum Śląskiego w Zgorzelcu).

Dokonany zakup stanowi bardzo znaczące uzupełnienie kolekcji mennictwa śląskiego Muzeum Książąt Lubomirskich. Moneta ta będzie również ozdobą przygotowywanej stałej ekspozycji numizmatycznej w przyszłej siedzibie Muzeum, gdzie prezentowana będzie wśród najcenniejszych numizmatów z naszej kolekcji.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.