Odyseja XX wieku. Sándor Márai – życie i dzieło || Spotkanie z Tiborem Mészárosem – 5.12.2023 [relacja]

5 grudnia w Ossolineum odbyła się prezentacja monografii „Odyseja XX wieku. Sándor Márai – życie i dzieło” i spotkanie z autorem książki, Tiborem Mészárosem.

W dyskusji wziął udział również dyrektor Instytutu Węgierskiego Ferenca Liszta w Warszawie, Lagzi Gábor, a rozmowę moderował Kazimierz Serwin.

Gości powitała dr Katarzyna Uczkiewicz – kierowniczka Działu Komunikacji Społecznej Ossolineum.

Fot. Mirosław Koch

———-

O książce

Kim był Sándor Márai – ów kassański patrycjusz, pisarz podróżnik, pełnokrwisty dziennikarz, bywalec niewielkich karczm i kawiarni, a zarazem człowiek, jak ujęła to jego dobra znajoma, „o naturze jeża”, wycofany i samotny? Jakie wydarzenia go uformowały, nadały kształt jego życiu i sposobowi myślenia? Aby objaśnić zagadki w życiorysie jednego z najwybitniejszych twórców węgierskiej i europejskiej literatury XX wieku, Tibor Mészáros sięga do dawnych artykułów prasowych, listów, zachowanych w archiwach rękopisów, w tym dziennika Loli, żony Máraiego, a także wspomnień jego przyjaciół i znajomych. Wiele miejsca poświęca jego utworom, również tym nieznanym polskiemu czytelnikowi. Podkreśla organiczną jedność życia i twórczości pisarza, dla którego „pisać” i „żyć” było niemal tym samym.

Od roku 2000 Czytelnik jest wydawcą utworów Sándora Máraiego po polsku. Począwszy od poczytnego i tłumaczonego na wiele języków „Żaru”, ukazało się dotychczas ponad trzydzieści tytułów.

Spotkanie w Ossolineum

_____

Wydarzenie wspierane jest przez Instytut Liszta Warszawa – Liszt Intézet Varsó, Petőfi Kulturális Ügynökség, Wrocławskie Towarzystwo Polsko-Węgierskie im. Mieczysława Woronieckiego oraz Wicekonsulat Węgier we Wrocławiu.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.