Ogólna teoria nie-uprawiania ogrodów

W zbiorach Ossolineum znajduje się niezwykłe wydanie tekstu Leszka Kołakowskiego „The general theory of not-gardening. Ogólna teoria nie-uprawiania ogrodów” [Łódź, Poprzeczna Oficyna J.Wdzięczak, 1992]. Jest to (jak piszą sami wydawcy) „książka obiekt” – składa się z 13 tek, zawierających grafiki autorstwa Andrzeja Mariana Bartczaka, znanego polskiego artysty, profesora łódzkiej ASP. Książkę wydano w nakładzie 99 numerowanych i sygnowanych przez autorów egzemplarzy, egzemplarz ossoliński na numer 80. Ze względu na niezwykłą formę edytorską publikacja ta ma w Ossolineum status CIMELIUM – czyli druku szczególnie wartościowego. Sygnatura: 624.069

O uprawianiu ogrodów napisano wiele prac, a cała sztuka ogrodnicza ma solidną podbudowę teoretyczną. Okazuje się jednak, że ludzie nie uprawiający ogrodów również potrzebują teorii. I takie teorie przedstawia Leszek Kołakowski. Jest ich kilka: marksistowska, psychoanalityczna, egzystencjalna, strukturalistyczna oraz filozofia analityczna.

Przykład teorii psychoanalitycznej
Zamiłowanie do ogrodnictwa jest typowo angielską osobliwością. Łatwo pojąć, dlaczego tak jest. Anglia była pierwszym krajem rewolucji przemysłowej. Rewolucja przemysłowa zabiła środowisko naturalne. Natura jest symbolem Matki. Zabijając Naturę, Anglicy popełnili matkobójstwo. Ściga ich nieuświadomione poczucie winy, próbują tedy odkupić swoją zbrodnię przez uprawianie swego małego pseudonaturalnego ogródka i otaczanie go czcią. Uprawiać ogród to brać udział w gigantycznym samo-oszustwie, które uwiecznia infantylny mit. Nie wolno ci uprawiać ogrodu! Q.E.D.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zbiory. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.