„Opowieści o świętym Mikołaju” świąteczne spotkanie dla dzieci w języku ukraińskim

11 grudnia 2022 r. (niedziela) о godz. 12:00 zapraszamy do Ossolineum na świąteczne spotkanie pt. „Opowieści o świętym Mikołaju”.

Podczas spotkania na podstawie ilustracji z ukraińskich starych druków będziemy rozmawiać o życiu i cudach św. Mikołaja, kolorować świąteczne kartki, na których można będzie wpisać prośby do tego świętego, a także będziemy czytać książeczki ukraińskich pisarzy o św. Mikołaju, zimowych cudach i świętach.

Na zakończenie spotkania na uczestników czeka słodki poczęstunek.

Na spotkanie zapraszamy przede wszystkim dzieci w wieku 7-15 lat z rodzicami lub opiekunami, ale będzie nam miło gościć wszystkich chętnych!

Spotkanie odbędzie się w języku ukraińskim.

Kiedy: 11 grudnia 2022 r. (niedziela)

Gdzie: Zakład Narodowy im. Ossolińskich (ul. Szewska 37, Wrocław)

Wstęp wolny

Więcej informacji oraz zapisy:

e-mail: stare.druki@ossolineum.pl ; tel.: (71) 371 95 34

 

«Оповіді про святого Миколая»

святкова зустріч для дітей українською мовою

11 грудня 2022 р. (неділя) о 12:00 запрошуємо до Оссолінеуму на святкову зустріч «Оповіді про святого Миколая».

Під час зустрічі на прикладі ілюстрацій з українських стародруків ми поговоримо про життя та чуда святого Миколая, розмалюємо святкові листівки, у яких можна буде написати лист до святого, а також почитаємо книжечки українських письменників про св. Миколая, зимові дива та свята.

Наприкінці зустрічі на учасників чекають солодкі почастунки.

На зустріч запрошуємо дітей 7-15 років із батьками чи опікунами, але будемо раді усім охочим!

Зустріч відбудеться українською мовою.

Час: 11 грудня 2022 р. (неділя)

Місце: Zakład Narodowy im. Ossolińskich – Національний інститут ім. Оссолінських (вул. Шевська 37, Вроцлав)

Вхід вільний

Обов’язковий запис та додаткова інформація:

e-mail: stare.druki@ossolineum.pl ; тел.: (71) 371 95 34

 

Św. Mikołaj  niewątpliwie należy do najbardziej czczonych i popularnych świętych zarówno08 w Kościele, jak i w kulturze masowej. W obu przypadkach przedstawiany jako starszy pan z długą siwą brodą, na ikonach święty jednak zawsze występuje w szatach biskupich, natomiast w kulturze popularnej dominuje wizerunek Mikołaja w czerwonym ubraniu, czapce z pomponem i dużym workiem prezentów.

Mimo że na temat św. Mikołaja powstały liczne legendy i wymysły, był on postacią historyczną. Urodził się w Patarze, w rzymskiej prowincji Licji (dzisiejsza Turcja) i żył na przełomie III i IV wieku. Był biskupem miasta Myra (obecnie – Demre). Pochodził prawdopodobnie z bogatej rodziny, prowadził pobożne życie, pomagając ubogim i potrzebującym.

Święto św. Mikołaja obchodzone jest co roku w dniu śmierci świętego – w tradycji katolickiej 6 grudnia, w kościołach tradycji bizantyńskiej według kalendarza juliańskiego 19 grudnia.

Z legendą św. Mikołaja związany jest m. in. zwyczaj obdarowywania się. W Polsce tradycja ta przyjęła się jeszcze w średniowieczu. W kościołach w dniu św. Mikołaja ustawiano specjalne skrzynki, do których wierni wrzucali pieniądze dla najbiedniejszych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.