Opowieść o niezwykłym muzeum – oprowadzanie po wystawie „Muzeum Książąt Lubomirskich. Nie/zapomniana historia”

Muzeum Lubomirskich we Lwowie – Galeria Obrazów, przed 1918

26 kwietnia o godz. 17.00 zapraszamy na jedyne kwietniowe oprowadzanie po wystawie odbywające się w ramach cyklu Wokół Muzeum Książąt Lubomirskich. Wstęp wolny.

 

Opowieść o niezwykłym muzeum, pod takim tytułem odbędzie się oprowadzanie po wystawie Muzeum Książąt Lubomirskich. Nie/zapomniana historia, która do 1 lipca 2018 prezentowana jest w gmachu Ossolineum przy ul. Szewskiej.

Początek „nie/zapomnianej” historii Muzeum Książąt Lubomirskich datuje się na 25 grudnia 1823 roku, kiedy o jego utworzeniu we Lwowie zadecydowało porozumienie zawarte pomiędzy hrabią Józefem Maksymilianem Ossolińskim, założycielem Zakładu Narodowego, oraz księciem Henrykiem Lubomirskim. Pierwszymi nabytkami muzeum były przekazy obu fundatorów, uzupełniane w ciągu kolejnych lat licznymi darowiznami. Do wybuchu drugiej wojny światowej muzeum stanowiło nierozłączną część Ossolineum. Zgromadzony w nim zbiór obrazów liczył w 1939 roku około 1500 dzieł, z których znaczna część znajduje się obecnie w Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego. Aktualnie Muzeum Książąt Lubomirskich odtwarzane jest na wzór przedwojennej formuły w ramach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.

O zbiorach muzeum, a w szczególności zbiorze malarstwa opowiedzą Beata Długajczyk i Leszek Machnik z Działu Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, autorzy książki Początki Muzeum Lubomirskich oraz przygotowywanej publikacji o historii zbioru malarstwa Muzeum Lubomirskich.

Wstęp wolny, zapraszamy!

 

26 kwietnia (czwartek), godz. 17.00
Opowieść o niezwykłym muzeum. Oprowadzanie po wystawie Muzeum Książąt Lubomirskich. Nie/zapomniana historia

Beata Długajczyk – historyk sztuki, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, starszy kustosz Działu Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, gdzie zajmuje się zbiorem rysunków polskich. Jest m.in. współautorką publikacji poświęconych artyście Feliksowi Lachowiczowi, a także wystaw i towarzyszących im katalogów: Początki Muzeum Lubomirskich. Dary Józefa Maksymiliana Ossolińskiego i Henryka Lubomirskiego (2008) oraz Kolekcja Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, cz. I: Obrazy – miniatury – akwarele – rysunki (2012).

Leszek Machnik – historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, starszy kustosz Działu Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, gdzie zajmuje się zbiorem fotografii. Jest m.in. autorem publikacji Fotografie powstańców styczniowych w zbiorach Gabinetu Grafiki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich (2002) oraz współautorem wystaw i towarzyszących im katalogów: Początki Muzeum Lubomirskich. Dary Józefa Maksymiliana Ossolińskiego i Henryka Lubomirskiego (2008) oraz Kolekcja Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, cz. 1: Obrazy – miniatury – akwarele – rysunki (2012).

 

Muzeum Lubomirskich we Lwowie – Galeria Obrazów, przed 1918

Wystawa Muzeum Książąt Lubomirskich. Nie/zapomniana historia prezentowana jest w Ossolineum od 22 lutego do 1 lipca 2018. Zorganizowana została przez Lwowską Galerię Sztuki im. B.G. Woźnickiego, gdzie odbyła się jej pierwsza odsłona trwająca od października 2017 do stycznia 2018. Obecnie z lwowskiej Galerii do Wrocławia przyjechały 64 dzieła. Można je podziwiać w gmachu głównym Ossolineum przy ul. Szewskiej, w Auli im. M. Gębarowicza i Salach pod Kopułą.

Wystawie towarzyszy bogaty program wydarzeń. Znajdują się wśród nich zajęcia dla grup zorganizowanych, jak i oferta wykładów, warsztatów i spotkań dla dzieci, rodzin, młodzieży i dorosłych. Jednym z takich wydarzeń jest cykl Wokół Muzeum Książąt Lubomirskich. Kolejne spotkanie w tym cyklu odbędzie się 24 maja, kiedy wysłuchamy wykładu o przeszłości Muzeum Książąt Lubomirskich połączonego ze zwiedzaniem wystawy.

Wystawa czynna:
22 lutego – 1 lipca 2018
Aula im. M. Gębarowicza i Sale pod Kopułą
wtorek – sobota 10:00–18:00
niedziela 10:00–16:00
wstęp wolny

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Edukacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.