Ossolineum dla niepełnosprawnych

Miło nam poinformować, że nasza Czytelnia Główna wzbogaciła się o stanowiska umożliwiające korzystanie ze zbiorów osobom niepełnosprawnym – poruszającym się na wózkach, niedosłyszącym bądź niedowidzącym.

Nowy sprzęt – wyposażony w specjalne ekrany, skanery, klawiatury –  pozwala m.in. na powiększanie tekstu i zmianę kontrastów. Dzięki tak zwanej pętli indukcyjnej  osoby niedosłyszące będą mogły sprawnie komunikować się z pracownikami biblioteki.

Zmodernizowano także oświetlenie Czytelni, również z myślą o osobach niepełnosprawnych i niedowidzących. Wymieniono wszystkie oprawy na suficie (aż 147 sztuk), nowy jest również system sterujący oświetleniem. Ma on różne tryby pracy – nocny, dzienny, weekendowy, letni, zimowy, itp. – które działają w oparciu o sensory wykrywające natężenie światła dziennego. Dzięki temu nowoczesnemu systemowi można płynne regulować oświetlenie na całej powierzchni sufitu oraz na jego wybranych obszarach. Oczywiście, nowe są także lampki przy stolikach. System w przyszłości może zostać włączony do inteligentnego systemu sterowania i zarządzania całym budynkiem.

Ponadto w Czytelni zamontowano nowe bramki – tak zwane bramki kontroli dostępu – są znacznie szersze i umożliwiają swobodny przejazd wózka inwalidzkiego.

Możemy się również pochwalić nowym systemem wizyjnym i przywoławczym, który w sytuacjach awaryjnych pozwala osobom odwiedzającymi Ossolineum na kontakt z pracownikami ochrony.

Zapraszamy do Ossolineum.


MKIDN

Dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach Programu Infrastruktura kultury

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.