Miło nam poinformować, że nasza Czytelnia Główna wzbogaciła się o stanowiska umożliwiające korzystanie ze zbiorów osobom niepełnosprawnym – poruszającym się na wózkach, niedosłyszącym bądź niedowidzącym.
Nowy sprzęt – wyposażony w specjalne ekrany, skanery, klawiatury – pozwala m.in. na powiększanie tekstu i zmianę kontrastów. Dzięki tak zwanej pętli indukcyjnej osoby niedosłyszące będą mogły sprawnie komunikować się z pracownikami biblioteki.
Zmodernizowano także oświetlenie Czytelni, również z myślą o osobach niepełnosprawnych i niedowidzących. Wymieniono wszystkie oprawy na suficie (aż 147 sztuk), nowy jest również system sterujący oświetleniem. Ma on różne tryby pracy – nocny, dzienny, weekendowy, letni, zimowy, itp. – które działają w oparciu o sensory wykrywające natężenie światła dziennego. Dzięki temu nowoczesnemu systemowi można płynne regulować oświetlenie na całej powierzchni sufitu oraz na jego wybranych obszarach. Oczywiście, nowe są także lampki przy stolikach. System w przyszłości może zostać włączony do inteligentnego systemu sterowania i zarządzania całym budynkiem.
W Czytelni zamontowano nowe bramki – tak zwane bramki kontroli dostępu – są znacznie szersze i umożliwiają swobodny przejazd wózka inwalidzkiego.
Możemy się również pochwalić nowym systemem wizyjnym i przywoławczym, który w sytuacjach awaryjnych pozwala osobom odwiedzającymi Ossolineum na kontakt z pracownikami ochrony.
Ponadto w naszym obiekcie znajdują się:
Dwa plany tyflograficzne:
a) jeden z planów umiejscowiony został na parterze, skrzydło C (wejście do Ossolineum od strony Zaułka Ossolińskich),
b) kolejny z planów został zamontowany na II piętrze, skrzydło C, korytarz przed wejściem do Czytelni Głównej.
Plany tyflograficzne to doskonałe rozwiązanie wspomagające orientację przestrzenną w budynkach i przestrzeniach użyteczności publicznej. Służą one nie tylko osobom z dysfunkcją wzroku, ale wszystkim użytkownikom w lepszym odnalezieniu się w nowych miejscach i nieznanych obiektach. Ułatwiają poruszanie się oraz umożliwiają dotarcie do informacji, poszczególnych pomieszczeń czy toalet.
Dwie tabliczki brajlowskie:
Tabliczki zamontowane zostały na drzwiach wejściowych do Ossolineum od strony ul. Szewskiej 37 oraz Zaułka Ossolińskich. Informują o przeznaczeniu naszego budynku, są nieocenioną pomocą dla niewidomych w rozpoznaniu z jakim obiektem mają do czynienia.
System YOURWAY – 5 szt.
umiejscowienie:
a) wejście główne do Ossolineum od strony ul. Szewskiej 37,
b) wejście do Ossolineum od strony Zaułka Ossolińskich,
c) wejście do klatek A i B,
d) korytarz na II piętrze, klatka C, przed Czytelnią Główną.
Dzięki systemowi YourWay osoby niewidome i słabowidzące mogą łatwo poruszać się w skomplikowanej przestrzeni miasta, jak również w obiektach użyteczności publicznej (znaleźć wejście/wyjście, interesujący pokój, windę itp.), a także odnaleźć miejsca, które zostały przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Aby korzystać z systemu potrzebny jest telefon komórkowy wyposażony w bezpłatną aplikację YourWay. Nadajniki mogą sygnalizować swoja obecność za pomocą głośnika. Może się to dziać automatycznie, gdy w jego pobliżu znajdzie się urządzenie mobilne lub na życzenie użytkownika. Osoba z dysfunkcją wzroku otrzymuje informację dźwiękową i może łatwiej zlokalizować nadajnik, a tym samym wejście korzystając ze słuchu.
Dodatkowo zakupiliśmy jedno krzesło ewakuacyjne, które zostanie niebawem zamontowane obok Czytelni Głównej.
Zapraszamy do Ossolineum!
- Miejsca dla niepełnosprawnych
- Skaner do powiększania tekstu
- Klawiatura dostosowana do niedowidzących
- Klawiatura dostosowana do niedowidzących
- Powiększanie i ustawianie kontrastów
- Powiększanie i ustawianie kontrastów
- Powiększanie i ustawianie kontrastów
- Pętla indukcyjna
- Poprzednie oświetlenie
- Nowy system oświetlenia
- Nowe bramki o szerszym rozstawie
- Stare zdemontowane już bramki
- System przywoławczy i wizyjny
- System przywoławczy i wizyjny
- System przywoławczy i wizyjny
- System przywoławczy i wizyjny
- System przywoławczy i wizyjny
- Tabliczka brajlowska
- Tabliczka brajlowska
- Plan tyflograficzny
- Plan tyflograficzny
Dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach Programu Infrastruktura kultury