Ossolineum na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

„Gwiezdne wojny”, (1977), reż. George Lucas, aut. plakatu: Jakub Erol

21 i 24 września zapraszamy na wykłady i warsztaty, które w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki odbędą się w gmachu głównym Ossolineum przy ul. Szewskiej 37. Interesują Cię dawne mapy? Chcesz wiedzieć, jak zmieniały się granice Polski na przestrzeni dziejów? Na naszych zajęciach dotkniesz wielkiej historii, poznasz nieznane dzieje kobiet walczących o niepodległość. A jeśli interesuje Cię historia współczesna, polecamy wykład z dreszczykiem poświęcony czarnym kartom medycyny, jakie we Wrocławiu zapisał 1963 rok. Dla plastyków, miłośników sztuki plakatu i kinomanów mamy w ofercie spotkanie z plakatami powstającymi przed 1990 rokiem do polskich premier hollywoodzkich filmów.

Zajęcia skierowane są do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także do osób dorosłych.

Na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy pod adresem edukacja@ossolineum.pl , które ruszają 3 września (poniedziałek)!

 

PROGRAM:

21 września 2018, godz. 10.00
Ze skarbów Ossolineum: Polska, ale jaka? O tym, jak zmieniały się granice Polskiwykład

Wśród starych map znajdujących się w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich są i te pokazujące Polskę na przestrzeni dziejów. Kiedyś Polska była podzielona na dzielnice, bez dostępu do morza, sięgała od morza do morza, obejmowała ogromne połacie Europy albo w ogóle jej nie było. Wykład o zmieniających się granicach zilustrowany zostanie starymi mapami, z których można odczytać wiele interesujących historii.
Prowadzenie: Piotr Galik
WIEK UCZESTNIKÓW: gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna
ZAPISY: od 3 września do 14 września pod adresem edukacja@ossolineum.pl

 

 

21 września 2018, godz. 12.00
Ze skarbów Ossolineum: „Witamy się bez podawania rąk”. Epidemia ospy prawdziwej we Wrocławiu w 1963 r.wykład

W zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich znajdują się dokumenty i zdjęcia dotyczące ważnych wydarzeń w historii i codziennego życia zwykłych ludzi. Epidemia ospy we Wrocławiu dotknęła właśnie zwykłych ludzi i zapisała się w oficjalnej historii miasta, a tym samym również w Dokumentach Życia Społecznego Ossolineum.
Prowadzenie: dr Małgorzata Skotnicka-Palka
WIEK UCZESTNIKÓW: szkoła ponadgimnazjalna, dorośli
ZAPISY: od 3 września do 14 września pod adresem edukacja@ossolineum.pl

 

 

24 września 2018, godz. 10.00
Ze skarbów Ossolineum: Gwiezdne Wojny i nie tylko. O polskich plakatach do amerykańskich filmówwarsztat

Gdzieś w dalekim Hollywood kręcono filmy, które oglądał świat, a w Polsce artyści tworzyli do nich plakaty, które także obiegały kulę ziemską. Plakaty do Gwiezdnych wojen, E.T., Obcego czy Odysei kosmicznej autorstwa polskich artystów znajdują się w zbiorach Ossolineum i będzie je można obejrzeć podczas zajęć.
Plakat to ta dziedzina sztuki użytkowej, która przydaje się w codziennym życiu już najmłodszym uczniom, dlatego elementem warsztatów będzie przygotowanie własnego plakatu.
Prowadzenie: dr Liliana Nawrot-Łakomiec
WIEK UCZESTNIKÓW: szkoła podstawowa
ZAPISY: do 14 września pod adresem edukacja@ossolineum.pl

 

 

24 września 2018, godz. 12.00
Ze skarbów Ossolineum: pisarki, patriotki, emancypantki. Jak kobiety na przełomie XIX i XX w. piórem walczyły o niepodległośćwykład

W zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich znajdują się rękopisy, listy i publikacje wybitnych pisarek: Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej, Marii Rodziewiczówny i wielu innych kobiet, które na przełomie wieków włączyły się w walkę o wyzwolenie. Czym była dla nich wolność i czy chodziło tylko o Polskę? Jakie metody działania wybrały i co z tego wynikło?
Wykład o ich życiu, twórczości i działalności uzupełni prezentacja przygotowana na podstawie zbiorów ZNiO, a oryginalne rękopisy w gablotach dopełnią opowieści.
Prowadzenie: Hanna Kulesza
Wiek uczestników: gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna, dorośli
ZAPISY: do 14 września pod adresem edukacja@ossolineum.pl

 

 

Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6
25 i 26 września 2018 (wtorek, środa), godz. 10.00 i 12.00
„Polaków drogi do wolności”. Escape room i inne zagadki

Droga do wolności wiodąca przez trudną historię XX wieku zilustrowana zostanie ekspozycją w Muzeum Pana Tadeusza, ekspozycją interaktywną i wymagająca działania. Elementem zajęć będzie escape room, który pomoże uczniom przenieść się w realia epoki i walki o wolność.
prowadzenie: Monika Nowak, dr Grzegorz Polak
miejsce: Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6
ZAPISY: od 3 września do 14 września pod adresem edukacja@ossolineum.pl

____

Dolnośląski Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową organizowaną co roku we Wrocławiu we wrześniu (edycja stacjonarna) i październiku (sesje wyjazdowe w Legnicy, Zgorzelcu, Lubinie, Dzierżoniowie, Głogowie, Jeleniej Górze, Wałbrzychu, Ząbkowicach Śląskich oraz Bystrzycy Kłodzkiej) przez wyższe uczelnie Wrocławia, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane. Jest adresowany do wszystkich interesujących się nauką, kulturą, sztuką, ciekawymi zjawiskami otaczającego nas świata.

W 2018 roku odbywa się 21. edycja Festiwalu.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Edukacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.