Ossolineum na XXIII Dolnośląskim Festiwalu Nauki

XXIII DFN

W dniach 22-23 września 2020 zapraszamy Państwa do wysłuchania wykładów przygotowanych z okazji kolejnej edycji DFN. W tym szczególnym roku niestety nie możemy Państwa gościć w murach Ossolineum, zachęcamy jednak do wysłuchania i obejrzenia on-line prezentacji przygotowanych specjalnie na tę okazję.

Wykłady zostaną udostępnione TUTAJ


Wtorek 22 września 2020. godz. 10.00

Dawne mapy – na pograniczu nauki i kultury
dr Mariusz Dworsatschek
(historyk, starszy kustosz w Dziale Kartografii, Zakład Narodowy im. Ossolińskich)

Dawne mapy, powstałe do końca XVIII wieku, były rezultatem stopniowego wzrostu wiedzy i coraz większych umiejętności w kartograficznym przedstawianiu poszczególnych terytoriów. Jednocześnie w okresie tym charakterystyczne zjawisko stanowiło – w odróżnieniu od nowoczesnej kartografii rozwijanej w następnych stuleciach – położenie nacisku na stronę estetyczną dzieł. Dzięki temu są dziś postrzegane jako znaczące nieraz
zabytki kultury.
Na wybranych przykładach, zaczerpniętych ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, zostaną omówione i zaprezentowane ciekawe i charakterystyczne cechy ówczesnych map, świadczące o ich różnorodnych funkcjach w XVI-XVIII w.

 

Środa, 23 września 2020 godz. 10.00

Stare druki – przeszłość i przyszłość
Konrad Szymański
(bibliotekarz w Dziale Starych Druków, Zakład Narodowy im. Ossolińskich)

Stare druki – czyli najstarsze zabytki sztuki drukarskiej, wydawane od XV do XVIII w. stanowią jedne z największych skarbów gromadzonych w instytucjach kultury w Polsce. Zakład Narodowy im. Ossolińskich posiada jeden z największych i najcenniejszych zbiorów w tym zakresie, zwłaszcza jeśli chodzi o tzw. polonika. W trakcie wykładu, połączonego z prezentacją cymeliów z naszej kolekcji, będzie można dowiedzieć się czym są stare druki, prześledzić zarys rozwoju drukarstwa europejskiego od XV do XVIII w., jak również dowiedzieć się nieco o współczesnych perspektywach badań nad książką dawną.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.