Ossolineum za zamkniętymi drzwiami – Dział DŻS-ów

Czym są dokumenty życia społecznego? To wszelkiego rodzaju druki ulotne i okolicznościowe dotyczące życia kulturalnego, politycznego, religijnego, społecznego, a także historii określonego obszaru. Ossolińska kolekcja zawiera materiały związane przede wszystkim Wrocławiem i regionem  Dolnego Śląska i liczy obecnie około 354.000 jednostek. Zbiory są opracowywane w systemie elektronicznym służącym do opisywania obiektów muzealnych i udostępniane na miejscu w czytelni działu przy ul. Sołtysowickiej 24.

Do najcenniejszych ossolińskich dżs-ów należą druki ulotne z lat 1801-1945, fotografie  (są głównie serwisy autorstwa znanych wrocławskich fotoreporterów i fotografików, towarzyszących życiu naszego miasta i regionu), imponująca kolekcja teatraliów, zarówno z okresu do 1945 r. jak i po 1945 r. czy też dokumentacja działalności opozycyjnej wobec władzy komunistycznej z lat 1978-1989.

Ponieważ dokumenty życia społecznego są bardzo zróżnicowane pod względem formy – od niewielkich plakietek czy biletów poprzez jednostronicowe ulotek i całkiem obszerne katalogi wystaw aż po ogromne plakaty – ich przechowywanie wymaga specjalnie przygotowanych magazynów. Drobne materiały drukowane przechowuje się w teczkach, materiały o nieregularnych kształtach – w pudłach, plakaty  – w specjalnie zaprojektowanych do tego celu szafach z szufladami.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z magazynu, do którego na co dzień mają dostęp wyłącznie pracownicy działu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.