Ossolińska delegacja w Wiedniu – 11-12 maja 2023

Delegacja w Wiedniu

Delegacja w Wiedniu

W dniach 11-12 maja 2023 roku dr Łukasz Kamiński, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, oraz dr Wiktoria Malicka, pełnomocniczka ZNiO ds. współpracy z zagranicą, przebywali z wizytą służbową w Wiedniu.

W czwartek 11 maja ossolińska delegacja odwiedziła Austriacką Bibliotekę Narodową, z którą Ossolineum ma silne związki historyczne. W latach 1809-1826 funkcję prefekta Nadwornej Biblioteki Cesarskiej pełnił założyciel Zakładu Narodowego, hrabia Józef Maksymilian Ossoliński. W czasie wizyty w Bibliotece dr Katharina Kaska, kierowniczka Działu Rękopisów i Starych Druków, oprowadziła gości z Wrocławia po monumentalnej sali reprezentacyjnej Biblioteki i zaprezentowała rękopisy Ossolińskiego, w tym słynny list Ossolińskiego do Napoleona z 1809 roku.

Tego dnia dyrektor Łukasz Kamiński i dr Wiktoria Malicka spotkali się również z dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu, Moniką Szmigiel-Turlej i managerką projektów Instytutu Aliną Mazur, a wieczorem uczestniczyli w wernisażu wystawy „The European Ceramcs Heritage: Bolesławiec & Gmunden”, prezentującej ceramikę z tych cenionych polskich i austriackich manufaktur.

W piątek 12 maja dr Łukasz Kamiński odbył spotkania z prof. Franzem Pichornerem, zastępcą dyrektora generalnego Muzeum Historii Sztuki oraz z prof. Klausem Albrechtem Schröderem, dyrektorem generalnym Muzeum Albertina. Ossolińska delegacja miała możliwość obejrzenia wystaw stałych i czasowych tych pierwszorzędnych austriackich muzeów.

Piątkowe popołudnie ossolińska delegacja spędziła w Stacji Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu, gdzie po spotkaniu z dyrektorem stacji, prof. Piotrem Szlantą, odwiedziła Bibliotekę PAN, w której przechowywany jest depozyt Biblioteki Ossolineum – księgozbiór Ottona von Battagli. Następnie dyrektor Łukasz Kamiński, wspólnie z prof. Szlantą i dr Justyną Radłowską z Instytutu Germanistyki UWr otworzyli konferencję „Bonifacy Miązek – życie, badania naukowe i twórczość poetycka”, w ramach której dr Wiktoria Malicka wygłosiła referat, pt. „Bonifacy Miązek i Wrocław”.

Wyjazd do Wiednia był też okazją, by odwiedzić miejsca ważne dla ossolińskiej historii. Dyrektor Łukasz Kamiński i dr Wiktoria Malicka byli m.in. w kamienicy przy Mayerhofgasse 8, gdzie mieszkał Józef Maksymilian Ossoliński i gdzie znajduje się poświęcona mu tablica pamiątkowa. Odwiedzili również kościół św. Karola Boromeusza, którym do dziś opiekuje się Zakon Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą – ten sam, w którego historycznych budynkach wrocławskie Ossolineum ma swoją siedzibę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.