Ossolińska Noc Bibliotek z Tadeuszem Różewiczem

Podpis Tadeusza Różewicza

9 października 2021

Refektarz Ossolineum, ul. Szewska 37

Wejścia co pół godziny od 18.00 do 20.30

Bez konieczności rejestracji

Wstęp bezpłatny

 

Tegoroczna Noc Bibliotek przypada dokładnie w setną rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza, literackiego patrona roku 2021. Jest to doskonała okazja, by zaprezentować wybrane materiały z jego Archiwum, przechowywanego w Dziale Rękopisów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. To niepowtarzalna możliwość „podejrzenia” warsztatu pracy twórcy związanego z Wrocławiem. Chciałbym, żeby czytelnicy zobaczyli jak to wygląda naprawdę, przynajmniej na moim przykładzie – podkreślał Różewicz, odnosząc się do swego prywatnego archiwum.

Archiwum Tadeusza Różewicza jest bardzo obszerne i bogate. Ponad 300 teczek różnorodnych materiałów to nieoceniony ślad jego życia i twórczości. Co konkretnie w nich znajdziemy i co będzie można zobaczyć 9 października w ossolińskim refektarzu? Dokumenty osobiste z lat wojny i nie tylko, kalendarzyki dokumentujące życie pisarza i jego kontakty, zeszyty szkolne, dyplomy i gratulacje, rękopisy i maszynopisy wierszy, dramatów i prozy, a przede wszystkim bardzo wiele kart z notatkami, próbami i pomysłami.

Ważną i bogatą część Archiwum stanowi korespondencja, odsłaniająca prywatny wizerunek poety – gawędziarza, czasem żartownisia, człowieka o żywych i różnorodnych zainteresowaniach, skupionego na pracy, ważącego każde słowo, stroniącego od „zaszczytów”, a przy tym bardzo serdecznego i otwartego dla przyjaciół. Byli wśród nich nie tylko krytycy, redaktorzy i tłumacze, czy pisarze tej miary, co Wisława Szymborska i Czesław Miłosz, ale też malarze, np. Jerzy Nowosielski.

Dodatkową atrakcję stanowić będą niewątpliwie materiały pokazujące związki poety z Dolnym Śląskiem i jego zamiłowanie do Karkonoszy, szczególnie do Karpacza, w którym został pochowany w 2014 roku.

Różewicz przywiązywał dużą wagę do warsztatu pisarskiego. Wiersze nazywał „formami w ruchu”, wszystkie wersje uznawał za równie ważne. Pisał tylko ręcznie, dużo skreślał i zmieniał, rękopisy urozmaicał niekiedy drobnymi rysunkami, używał też różnych kolorów tuszu. Goście tegorocznej Nocy Bibliotek w Ossolineum będą mogli przekonać się o tym osobiście.

Serdecznie zapraszamy!

 

Archiwum Tadeusza Różewicza

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.