Ossolińskie monety prezentowane na wystawie w Berlinie

Od dzisiaj można zwiedzać nową wystawę w Berlinie: „Germanen. Eine archäologische Bestandsaufnahme”. Wystawa, zorganizowana przez Museum für Vor- und Frühgeschichte i LVR-Landesmuseums w Bonn będzie prezentowana do 21 marca 2021 w James-Simon Galerie, a następnie, do jesieni przyszłego roku, w Bonn.

Celem ekspozycji jest ukazanie starożytnych Germanów poprzez liczne zabytki z nimi związane. Na wystawi, na której prezentowanych będzie łącznie ponad 700 eksponatów, w tym najnowsze znaleziska archeologiczne z Niemiec, Danii, Rumunii i Polski oraz cenne i wyjątkowe obiekty wypożyczone z innych muzeów, będzie można obejrzeć dwa cenne obiekty ze zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich: najstarszą znaną monetę z napisem w alfabecie runicznym, wykonaną na terenie Barbaricum oraz piękny aureus cesarza Imperium Galliarum, Postumusa, z graffiti z imieniem wojownika germańskiego na rewersie.

 

Dodatkowo w Neues Museum otwarta będzie wystawa towarzysząca pt.: „Germanen. 200 Jahre Mythos, Ideologie und Wissenschaft”.

Więcej na temat wystawy możemy przeczytać tu:

https://www.smb.museum/museen-einrichtungen/james-simon-galerie/ausstellungen/detail/germanen/

a na temat monet ossolińskich na niej prezentowanych tu:

https://www.academia.edu/38350948/Aureus_of_Postumus_with_the_owner_s_graffito_Gounthiou_

https://www.academia.edu/16687554/East_Germanic_imitation_of_an_aureus_of_Severus_Alexander_with_runic_legend_the_newest_acquisition_to_the_collection_of_ancient_coins_in_the_Ossolineum

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.