Ossolińskie spotkania z kulturą – kolejny wykład już 10 września!

afisz cyklu Ossolińskie spotkania z kulturą

Wznawiamy cykl otwartych wykładów dla dorosłych skierowany przede wszystkim do seniorów Ossolińskie spotkania z kulturą, zainaugurowany wiosną 2019 roku. Kontynuujemy dwa cykle wykładów: Wielcy literaci w rękopiśmiennych zbiorach Ossolineum prowadzony przez dr. Grzegorza Polaka i Perły w kolekcji hrabiego Ossolińskiego prowadzone przez Teresę Sokół.

Pierwszy wykład już 10 września 2019 (wtorek), godz. 12.00.

Odbędzie się on w ramach Dni Seniora – Wrocław 2019

Skarbnica cymeliów – hrabiowska kolekcja starych druków i rękopisów
Biblioteka Józefa Maksymiliana Ossolińskiego uważana była za najbardziej wszechstronny i najpełniejszy zbiór piśmiennictwa drukowanego. W klasztornych książnicach i na strychach dworów szlacheckich wytrawnym okiem bibliofila hrabia „łowił” białe kruki. W jego prywatnych zbiorach znalazły się najstarsze książki – inkunabuły, jednak największą grupę tworzyło piśmiennictwo staropolskie: literatura religijna, polityczna oraz piękna, w tym komplet poezji Jana Kochanowskiego. Zbiór rękopisów to w większości materiały źródłowe do historii Polski.
Cykl: Perły w kolekcji hrabiego Ossolińskiego
Teresa Sokół

Kolejne wykłady:

8 października 2019 (wtorek), godz. 12.00
Henryk Sienkiewicz – celebryta, mistrz pióra, noblista
Henryk Sienkiewicz i… w zasadzie wszystko jasne. Ale mało kto wie, że oprócz chwały, którą rodacy obdarzyli Sienkiewicza za jego powieści historyczne, a świat wyróżnił Nagrodą Nobla za Quo vadis, doświadczył on za życia niezwykłej popularności, porównywalnej z tą, która dzisiaj spotyka wielkie gwiazdy rocka… Ossolineum chlubi się posiadaniem największej w Polsce kolekcji rękopisów noblisty.
Cykl: Wielcy literaci w rękopiśmiennych zbiorach Ossolineum
dr Grzegorz Polak

12 listopada 2019 (wtorek), godz. 12.00
Antenaci i złote monety – hrabiowska kolekcja obrazów i numizmatów
Świetna okazja do poznania artystycznej kolekcji Józefa Maksymiliana Ossolińskiego. Fundator Ossolineum, który gromadził przede wszystkim książki, posiadał w swych zbiorach też płótna i numizmaty. Obrazy, choć nie miał ich wiele, tworzyły galerię znamienitych przodków przydających chwały rodowi Ossolińskich. Numizmatyczny zbiór hrabiego zalicza się natomiast do ważniejszych polskich kolekcji tego rodzaju, powstałych w czasach jemu współczesnych.
Cykl: Perły w kolekcji hrabiego Ossolińskiego
Teresa Sokół

10 grudnia 2019 (wtorek), godz. 12.00
O krawcu, który został noblistą
Nikt nie zrobił takiej kariery w polskim świecie literatury, jak Władysław Reymont. Jego edukacja trwała bowiem zaledwie trzy lata. Mówiono o nim, że w życiu zdobył dwa dyplomy: pierwszy, potwierdzający zdobycie zawodu krawca, zdobyty po niespełna trzyletniej edukacji i drugi – laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Po śmierci pisarza jego archiwalia trafiły do Ossolineum, łącznie z autografem powieści Chłopi, która przyniosła mu laur noblowski.
Cykl: Wielcy literaci w rękopiśmiennych zbiorach Ossolineum
dr Grzegorz Polak

Odbywające się raz w miesiącu wykłady są okazją do spotkania z historią literatury polskiej, biografiami jej twórców i bogactwem bibliotecznych zbiorów Ossolineum.

Wszystkie spotkania odbywają się w Refektarzu gmachu głównego Ossolineum (ul. Szewska 37) raz w miesiącu, we wtorek o godz. 12.00.
Wstęp wolny

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Edukacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.