„Ostatecznie wypłynie z Rosji czarny nacjonalizm” – dyskusja wokół postaci i twórczości Włodzimierza Bączkowskiego – 1 marca 2023

1 marca w ossolińskim Refektarzu mogliśmy wysłuchać dyskusji o twórczości i postaci Włodzimierza Bączkowskiego. Wybitny sowietolog, którego zbiór pism ukazał się właśnie w formie trzytomowej publikacji (wydawcy: Centrum Mieroszewskiego i Ośrodka Myśli Politycznej), pozostawił po sobie wiele diagnoz i recept, które nie tylko się nie zestarzały, ale pomagają zrozumieć dzisiejszą sytuację, w szczególności ewolucję Rosji.

„Witam Państwa na spotkaniu wokół bardzo ważnej książki. Książki, która byłaby ważna w każdych okolicznościach, ale sądzę, że w okolicznościach, w jakich znajdujemy się od roku, jest ona szczególnie istotna” – rozpoczął spotkanie dr Łukasz Kamiński, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

W dyskusji „Ostatecznie wypłynie z Rosji czarny nacjonalizm” wzięli udział Wojciech Konończuk, redaktor zbioru pism Włodzimierza Bączkowskiego oraz Paweł Kowal. Wojciech Konończuk kilkakrotnie zaznaczył, że przesłanie oraz sposób patrzenia Bączkowskiego na Rosję, są jak najbardziej aktualne. Natomiast Paweł Kowal podkreślił precyzję, z jaką pisarz i publicysta obnażał w swoich pismach model imperium rosyjskiego.

Zapis spotkania transmitowanego online jest dostępny na profilu FB Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Organizatorzy spotkania:
Zakład Narodowy im. Ossolińskich oraz Centrum Mieroszewskiego

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.