28 czerwca (czwartek) o godz. 16.00 zapraszamy do gmachu głównego Ossolineum na ostatni wykład w cyklu Wokół Muzeum Książąt Lubomirskich. Wysłuchamy opowieści o bogatych zbiorach numizmatycznych, jakimi przed wojną szczyciło się Muzeum Książąt Lubomirskich we Lwowie, a także o ostatnich odkryciach obecnych specjalistów ZNiO w zakresie numizmatyki i medalierstwa. Pretekstem do wykładu jest próba wirtualnej rekonstrukcji wystawy jubileuszowej, którą Muzeum Książąt Lubomirskich zorganizowało w 1928 roku.
Autorzy: starszy kustosz Elżbieta Baran, starszy kustosz Barbara Butent-Stefaniak, kustosz Adam Degler
Prezentacja: Adam Degler
28 czerwca 2018 (czwartek), godz. 16.00
Wirtualna rekonstrukcja jubileuszowej wystawy numizmatycznej w lwowskim Ossolineum
Refektarz Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
ul. Szewska 37
Po wykładzie zapraszamy na ostatnią możliwość obejrzenia wystawy Muzeum Książąt Lubomirskich. Nie/zapomniana historia. Po wystawie oprowadzi Hanna Kuś-Joachimiak z Działu Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.
_______________________
Muzeum Książąt Lubomirskich do wybuchu drugiej wojny światowej funkcjonowało we Lwowie jako część Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Powołane zostało do życia 25 grudnia 1823 na mocy porozumienia między hrabią Józefem Maksymilianem Ossolińskim, założycielem Zakładu Narodowego, a księciem Henrykiem Lubomirskim. Pierwszymi nabytkami Muzeum były przekazy obu fundatorów, uzupełniane w ciągu kolejnych lat licznymi darowiznami. Zgromadzony w Muzeum zbiór obrazów liczył w 1939 roku około 1500 dzieł. Znaczna część kolekcji znajduje się obecnie w Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego, skąd pochodzi zbiór obrazów prezentowany do 1 lipca 2018 w Ossolineum.