Serdecznie zapraszamy na serię wydarzeń pod hasłem OTWIERAMY OSSOLINEUM, które odbędą się w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich od końca kwietnia do początku wakacji.
Wystawy, dyskusje i warsztaty wypełniają nasz wiosenno-letni program imprez. Będziemy opowiadać historię poprzez sztukę, odkrywać w obrazach wątki alchemiczne i symbole związane z tajemnicami przyrody, będziemy patrzeć na Odrę, kaligrafować i wykonywać złocenia na książkach. Będziemy też zwiedzać muzea nocą.
Zachęcamy do zapoznania się z programem OTWIERAMY OSSOLINEUM i do wzięcia udziału w wydarzeniach!
Wystawa „Łukaszowcy. Nowy Jork ‘39”
28 kwietnia – 28 maja 2023
Ossolineum
Szewska 37
Aula Ossolineum
Wernisaż wystawy
28.04.2023, godz. 14:00
Ossolineum, Aula
ul. Szewska 37
Wstęp wolny!
Wystawa opowiada dramatyczne, naznaczone wojną, losy cyklu siedmiu obrazów namalowanych przez członków Bractwa św. Łukasza. Dzieła stanowiły część pawilonu polskiego w czasie wystawy światowej w Nowym Jorku otwartej 30 kwietnia 1939 r. Po wybuchu II wojny światowej obrazy pozostały w USA, a do Polski wróciły dopiero po ponad osiemdziesięciu latach.
Wydarzenia towarzyszące:
Obrazy historii. Rozmowy w Ossolineum
26 kwietnia – 24 maja 2023
środy, godz. 17.00
Spotkania poświęcone relacjom między sztuką a historią. Rozmowy toczyć się będą wokół kwestii utraconych przez Polskę dzieł sztuki oraz prób ich odzyskiwania. Uczestnicy spotkań nawiążą też do w roli sztuki w przedstawianiu wydarzeń historycznych i rozważą, czy dzieła sztuki mogą pełnić rolę świadków historii.
Tydzień Bibliotek. Złote warsztaty
15 maja 2023, godz. 12.00
Ossolineum
Szewska 37
Refektarz
Warsztaty introligatorskie poświęcone technice wykonywania złoceń. Każdy z uczestników otrzyma oprawiony w płótno notes, na którym – przy pomocy odpowiednich urządzeń i pod nadzorem ossolińskich introligatorów – będzie mógł odcisnąć złoty napis.
Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy pod adresem: informacja@ossolineum.pl
Wystawa „Przemiany i transmutacje”
19 maja – 18 czerwca 2023
Ossolineum
Szewska 37
Sale pod Kopułą
Organizowana przez Muzeum Książąt Lubomirskich wystawa koncentruje się wokół tematu alchemii, przemian i cykliczności zjawisk przyrodniczych. Na przykładzie obrazów, grafik i rysunków będzie można zaobserwować, jak zagadnienia te były przedstawiane w europejskiej sztuce nowożytnej.
Punktem wyjścia są dwa cenne dzieła mistrzów malarstwa europejskiego wypożyczone specjalnie na tę ekspozycję z prywatnej kolekcji. W pięknych Salach pod Kopułą zobaczymy więc wybrane dzieła Brueghla, Murillo, Sadelera, a także powiązane tematycznie starodruki
Noc muzeów w Ossolineum
20 maja 2023
Ossolineum
Szewska 37
17.00-24.00
(ostatnie wejście o 23:30)
Dziedziniec pełen atrakcji
warsztaty dla rodzin z dziećmi
„Bractwo małych artystów”
16.00 – 17.30
Poznajcie obrazy, które czekały na powrót do Polski aż 83 lata!
Co się z nimi działo przez ten cały czas? Czy jeden obraz może mieć aż 11 autorów? Chcecie poznać odpowiedź na te pytania oraz spróbować swoich sił w tworzeniu własnych, żywych obrazów? Zapraszamy do udziału w zajęciach!
Bezpłatne zajęcia dla dzieci w wieku 6-13 lat.
wystawy czasowe:
„Łukaszowcy. Nowy Jork ‘39”
oraz otwarte 19 kwietnia „Przemiany i transmutacje”
Muzeum Pana Tadeusza
Kamienica Pod Złotym Słońcem
Rynek 6
Wystawy stałe:
„Rękopis Pana Tadeusza”,
„Misja: Polska”,
„Pan Tadeusz Różewicz”
oraz wystawy czasowej „Dziady. Przejście”
Ekspozycja czynna od 17.00 do 24.00 (ostatnie wejście o 23.00)
[wejścia na ekspozycję odbywają się co 15 minut w grupach 15-osobowych]
Warsztaty kaligrafii
17.00 – 21.00
Otwarte warsztatach kaligrafii, dostępne dla zwiedzających
na dziedzińcu Kamienicy pod Złotym Słońcem
Zajęcia dla dzieci i dorosłych
16.00–17.30 | Warsztaty „Wianek lekiem na całe zło. Ludowy handmade i dawne tradycje”
[obowiązują zapisy dostępne na stronie internetowej
www.muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl od 10 maja 2023]
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–12 lat
Podczas warsztatów odkryjemy, rośliny i zwierzęta, związane ze zwyczajami ludowymi. Dowiemy się, z czego wykonywane były wianki na Zielone Świątki i Boże Ciało, czym było majenie domów i wołowe wesele.
Ossolineum Nad Odrą
20.05.2023
Ossolineum
Szewska 37
W ramach „Dni Odry” dla naszych gości otworzymy zwykle niedostępny taras widokowy, z którego roztacza się piękny widok na rzekę i nadodrzańskie bulwary.
Jubileusz 200-lecia Muzeum Książąt Lubomirskich
Wystawa planszowa Muzeum „z miłości do sztuki i kraju”
6.06-7.09.2023
Ossolineum
Szewska 37
Ogród Ossolineum
Wystawa prezentuje losy istniejącego od 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich – jednej z najstarszych na ziemiach polskich placówki muzealnej, działającej w strukturze Ossolineum.
Muzeum powstało we Lwowie w 1823 r., a po 1945 r. stopniowo odbudowywano jego zbiory we Wrocławiu. Wkrótce zyska własną siedzibę w centrum stolicy Dolnego Śląska.
Ekspozycja przybliża burzliwą historię instytucji oraz jej bogate i niezwykle zróżnicowane kolekcje, które tworzą polskie oraz europejskie dziedzictwo kulturowe.